Fruti i dragoit/ Mrekullitë që bën në trup fruti me ngjyrë karakteristike (Fotot)

09/06/2021 18:01

Fruti i dragoit krahas një shije të mahnitshme dhe shumë të këndshme, bën vërtetë mrekulli për trupin tuaj.

Pitaya ose ndryshe Fruti i dragoit është në të vërtetë një larmi kaktusesh. Shpesh gjendet në Meksikë dhe Amerikën Qendrore dhe ka shije midis një kivi dhe dardhe. Është i njohur për ngjyrën e ndritshme rozë dhe pjesën e bardhë me fara të zeza të shpërndara. Është i mbushur gjithashtu me një numër ushqyesish kryesorë, duke përfshirë fibra, magnez, hekur, vitaminë C dhe vitaminë E.

Për shkak se fruti i dragoit është i mbushur me fibra dhe prebiotikë, shkencëtarët kanë zbuluar se ai mund të ndihmojë vërtet në rregullimin e sistemit tuaj të tretjes dhe në kontrollin e shëndetit të zorrëve.

Kërkimet kanë treguar gjithashtu se është i shkëlqyer për mirëmbajtjen e peshës, kontrollimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe mbajtjen larg të sëmundjeve të zemrës.

Ndër përfitimet e tjera shëndetësore të frutit të dragoit është se ai përmban dy antioksidantë të quajtur betacyanins dhe betaxanthins, të cilat punojnë për të mbajtur larg përbërjet si radikalet e lira nga dëmtimi i qelizave.

Mbrojtja nga radikalet e lira mund të ngadalësojë shenjat e plakjes dhe gjithashtu të luftojë kundër një numri problemesh shëndetësore, përfshirë shumë lloje të kancerit.

FOTO GALERI
2/8

Top Channel