Amerikani humbi 22 anëtarë të familjes së tij në konfliktin e fundit në Rripin e Gazës

21/05/2021 20:55

Aman nga San Diego ka thënë se ai po vuan humbjen e 22 anëtarëve të familjes së tij pas konfliktit 11-ditor midis Izraelit dhe Hamasit që ka marrë qindra jetë dhe ka çuar në shkatërrimin e shtëpive dhe bizneseve përtej Rripit të Gazës.

Husam El-Qoulaq i tha Fox 5: “Unë nuk mund të filloj me të vërtetë të përshkruaj se si ndiheni kur keni humbur 22 anëtarë të familjes së gjerë”.

Dhe sipas Newsweek, përcjell Telegrafi, familjarët e vrarë gjatë luftimeve thuhet se përfshinin Qusai Sameh Fawaz al-Kolak, një foshnjë gjashtë muajshe, Adam Izat Muin al-Kolak, tre vjeç dhe Rula Muhammad Muin al-Kolak, i cili ishte gjashtë vjeç.

Të tjerët që vdiqën varionin nga mosha tetë deri në 90 vjeç dhe shtriheshin në katër breza.

“Taher ishte 23 vjeç dhe sapo ishte diplomuar në inxhinieri”, ka thënë ai, duke rrëfyer historinë personale të vetëm njërës prej viktimave.

Siç shkruan më tej Newsweek, komentet e tij erdhën ndërsa Izraeli dhe Hamasi ranë dakord për një armëpushim të enjten, por vetëm pasi më shumë se 200 njerëz kishin vdekur dhe shumë të tjerë ishin plagosur ose kishin mbetur të pastrehë nga luftimet.

“Sigurisht, armëpushimi është i mirëpritur, por armëpushimi nuk do të kthejë familjen time”, ka thënë El-Qoulaq për Fox 5.

Kabineti i Sigurimit i kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu miratoi marrëveshjen e armëpushimit të enjten pasi pranoi një propozim egjiptian.

“Udhëheqësit politikë theksuan se realiteti në terren do të jetë ai që përcakton të ardhmen e fushatës”, ka thënë deklarata nga zyra e Netanyahut.

Ndërkohë zyrtarët izraelitë të mbrojtjes pretenduan se lufta kishte rezultuar në “arritje të mëdha”, ndërsa një zyrtar i Hamasit tha se armëpushimi ishte “një fitore për popullin palestinez”. /Telegrafi/

Top Channel