Lajmi i fundit
Të shtëna me armë zjarri në Lezhë

Spanja ka deportuar në Marok rreth 4.800 nga 8.000 migrantë që kaluan në Ceuta, një enklavë spanjolle në veri të Afrikës, tha kryeministri spanjoll Pedro Sanchez.

Marokenët përdorën kontroll më të dobët të kufirit në vendin e tyre për të arritur territorin evropian, gjë që shkaktoi një krizë humanitare në Spanjë.

Skena ishte si krizë humanitare dhe diplomatike, që buronte nga vendimi i Spanjës për të trajtuar Brahim Ghali, udhëheqës i Frontit rebel Polisario, për një rast të rëndë të COVID-19 në një spital spanjoll. Spanja nuk lajmëroi Marokun se po strehonin liderin e lëvizjes separatiste të Saharasë Perëndimore, e cila provokoi një çarje të marrëdhënieve.

Nga e marta vonë, pas takimeve dypalëshe të nivelit të lartë, forcat marokene filluan kontrollin e kufirit dhe ndalimin e grupeve të migrantëve që udhëtonin drejt tij. Përforcimet ushtarake dhe policore spanjolle u vendosën gjithashtu për të kontrolluar situatën.

Top Channel