Merkel: Solidaritet me Izraelin, ka të drejtën e vetëmbrojtjes

17/05/2021 18:14

Kancelarja gjermane Angela Merkel bisedoi sot me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu për përshkallëzimin e konfliktit në Lindjen e Mesme dhe shprehu solidaritetin e Gjermanisë me Izraelin.

Merkel tha se Izraeli ka të drejtë për vetëmbrojtje dhe dënoi vazhdimin e sulmeve me raketa ndaj Izraelit, nga Rripi i Gazës, raporton AP.

Kancelarja gjermane tha se shpresonte që përplasjet të mbaronin shpejt, duke pasur parasysh viktimat midis civilëve në të dy palët.

Kabineti i Merkel deklaroi se ajo vuri në dukje se qeveria gjermane do të vazhdojë të “reagojë me vendosmëri kundër protestave në Gjermani, ku urrejtja dhe antisemitizmi po përhapen”.

Një nga kandidatët kryesorë për pasardhësen e Merkel, Analena Berbock nga të Gjelbrit gjermanë, dënoi sulmet me raketa nga Hamasi dhe mbështeti të drejtën e Izraelit për vetëmbrojtje.

Ajo i bëri thirrje Gjermanisë dhe Bashkimit Evropian të mbështesin përpjekjet e presidentit të SHBA-së Joe Biden për të ndërmjetësuar midis palëve ndërluftuese.

Top Channel