“Vajza jonë s’do ta mbajë mend mamanë, kjo është më e keqe se vdekja” piloti i jep lamtumirën e fundit bashkëshortes me foshnjën e tyre në krahë (Fotot prekëse nga funerali)

14/05/2021 16:58
Funerali i 20-vjeçares që u vra brutalisht nga hajdutët

Sot iu dha lamtumira e fundit Caroline Crouch në ishullin e Alonnisos, nënës 20-vjeçare që u vra brutalisht afër foshnjes së saj 11-muajshe nga disa hajdutë që hynë në shtëpi.

Bashkëshorti i saj, piloti i njohur Charalambos Anagnostopoulos është parë gjatë funeralit i veshur me të zeza duke mbajtur vajzës e tyre Lydia në krahë.

‘Unë jam shumë me fat që e njoha Caroline dhe që ajo më donte. Jam  shumë me fat për të gjitha momentet që ndamë. Një gjë që më trishton edhe më shumë se vdekja e saj është fakti që vajza jonë do të rritet pa kujtuar nënën e saj të bukur që ishte gëzimi i jetës sime. Por përmes vajzës së saj, Caroline do të jetë gjithmonë me mua dhe me të gjithë ne. Të dashurit tanë janë njerëzit më të rëndësishëm për të gjithë ne”, tha piloti i dëshpëruar.

Në funeral morën pjesë familjarët e britanikes dhe shoqëria e saj trë veshur me të zeza e me lule të bardha në duar në ndër të të resë.

Gjithashtu të gjithë banorët e Alonnisos morën pjesë në varrimin e Caroline Crouch, 20, e cila u mbyt me një palë pantallona nga sulmuesit në shtëpinë e saj në një periferi të Athinës.

Një arkivol që mbante trupin e Caroline filloi udhëtimin e fundit ndërsa vajtuesit shoqëruan makinën.

Kur arkivoli arriti në ishull, ajo u dërgua në kishën kryesore “Ayia Paraskevi”, ku njerëzit u mblodhën për varrimin.

Kryetari lokal Petros Vafinis i dha nderime Caroline, e cila shkoi në shkollë në ishull, ku babai i saj britanik u vendos me gruan e tij filipinase.

“Caroline ishte shumë e dashur dhe ne jemi shokuar si të gjithë në Greqi nga ky krim i tmerrshëm”, tha ai.

“Komuna po vendos autobusë për t’i çuar njerëzit deri në fshatin ku janë varrezat.”

Caroline u rrit dhe u shkollua në Alonissos ku babai i saj britanik, David, kishte ndërtuar një vilë pasi u dashurua me ishullin.

Ish-ekzekutivi i gazit dhe naftës kishte jetuar më parë në Athinë ku u takua me Susan, një mësuese filipinase.

Caroline u zhvendos në ishull kur ishte një vajzë e vogël, duke ndjekur shkollën lokale greke.

Charalambos u ka thënë hetuesve se ai lutej për jetën e tyre ndërsa hajdutët brutalë mbanin një armë në kokën e foshnjës dhe kërkuan të dinin se ku i mbanin paratë e tyre dhe xhevahirët.

Burri i saj 32-vjeçar, ishte i lidhur me litar dhe kishte shirit izolues të vendosur mbi sytë dhe gojën gjatë sulmit.

Detektivët thuhet se kanë hartuar një “listë të kuqe” me 100 të dyshuar duke përfshirë të huaj dhe shtetas grekë të cilët janë liruar kohët e fundit nga burgu. Ata po hetojnë gjithashtu lidhje të mundshme me pesë grabitje të tjera vitin e kaluar, të cilat gjithashtu u karakterizuan nga nivele tronditëse të dhunës. Zyrtarët dyshojnë se banda mund të jetë informuar se çifti kishte 13,000 £ kartëmonedha të mbledhura në shtëpi.

Paratë ishin për të paguar për ndërtuesit pasi ata blenë tokë dhe thuhet se ishin fshehur në një kuti.

Policia beson se banda kishte informacion mbi shitjen e tokës dhe besoi se do të gjente një sasi të madhe parash në shtëpinë e çiftit në periferi të Athinës.

FOTO GALERI
1/21

Top Channel