Vaksina e Sinovac, efektivitet të lartë/ Studimi në Indonezi, mbron 98% nga vdekja dhe 96% nga shtrimi në spital

12/05/2021 19:40

Vaksina e Sinovac Biotech Ltd, që po përdoret edhe në Shqipëri, po zhduk Covid-19 midis punonjësve shëndetësorë në Indonezi, sipas një studimi te realizuar atje dhe nje shenjë inkurajuese kjo për të gjitha vendet që kanë aprovuar përdorimin e saj.

Indonezia monitoroi 128,290 punonjës shëndetësorë në kryeqytetin Xhakarta nga janari në mars dhe zbuloi se vaksina mbronte 98% të tyre nga vdekja,
dhe 96% nga shtrimi në spital, që shtatë ditë pas marrjes së dozës së dytë, tha një zyrtar i Ministrisë së Shëndetësisë atje.

Të dhënave u shtohen edhe ato nga Brazili që doza e Sinovac është më efektive sesa rezultoi në fazën e testimit.

Studimi indonezian krahasoi të vaksinuarit me ata te të pavaksinuar për të nxjerrë efektivitetin e vlerësuar. Mosha mesatare e pjesëmarrësve është 31 vjeç.

Në një intervistë me Bloomberg të martën, shefi ekzekutiv i Sinovac Yin Weidong tha se kishte prova në rritje që CoronaVac po performonte më mirë
kur zbatohej në botën reale.

Mbrojtja e vaksinës ka të ngjarë të ndryshojë nga vendi në vend për shkak të varianteve të virusit, por goditja e Sinovac duket se është efektive ndaj mutacioneve të reja shqetësuese, tha ai.

Një pyetje kryesore për të gjitha vaksinat Covid është nëse ato mund të parandalojnë ose frenojnë transmetimin aktual të virusit.

Yin tha të martën se Sinovac ende nuk e di nëse doza e tij – një vaksinë tradicionale e inaktivuar – mund të ndalojë ose zvogëlojë virusin nga kontraktimi në radhë të parë, por fakti që po parandalon sëmundje serioze dhe vdekjen është më i rëndësishëm.

Top Channel