Izrael-Palestinë: Problemet e vjetra, ‘ushqejnë’ luftime të reja

11/05/2021 16:49

Raundi i fundit i dhunës midis izraelitëve dhe palestinezëve po ndodh sepse konflikti i gjatë dhe i pazgjidhur midis të dy palëve është lënë edhe një herë i furishëm. Ishte një plagë e hapur në zemër të Lindjes së Mesme dhe kjo është arsyeja pse konfrontimet e dhunshme ballë për ballë janë përshkallëzuar në goditje me raketa, sulme ajrore dhe vdekje.

Vetëm për shkak se konflikti nuk ka qenë në titujt ndërkombëtarë në vitet e fundit nuk do të thotë se ai ka përfunduar. Çështjet nuk ndryshojnë, as urrejtja dhe hidhërimi që kanë lindur jo me vite, por breza të tërë telashesh dhe vrasjesh.

Për më shumë se një shekull, hebrenjtë dhe arabët kanë luftuar të jenë zotërit e tokës midis lumit Jordan dhe Detit Mesdhe. Izraeli u ka shkaktuar një seri humbjesh dërrmuese palestinezëve që kur u bë i pavarur në 1948, por ende nuk mund të fitojë.

Ndërsa konflikti vazhdon, asnjëra palë nuk mund të jetë e sigurt. E vetmja siguri është se çdo disa vjet, të paktën, do të ketë një krizë serioze dhe të dhunshme.

Këtë herë ka qenë një kujtesë se ngjarjet në Jeruzalem dhe vendet e tij të shenjta kanë një aftësi të pakonkurrueshme për të ndezur dhunën.

Shenjtëria e qytetit për të krishterët, hebrenjtë dhe myslimanët nuk është vetëm një çështje fetare. Vendet e shenjta hebreje dhe myslimane janë gjithashtu simbole kombëtare. Gjeografikisht ato janë, fjalë për fjalë, një gur larg. Kisha e Varrit të Shenjtë është afër, në anën tjetër të një
postblloku izraelit, të nderuar nga të krishterët palestinezë.

Shkaqet përfshijnë kërcënime për të dëbuar palestinezët nga shtëpitë e tyre në Sheik Jarrah. Kjo është një lagje palestineze jashtë mureve të Qytetit të Vjetër, me tokë dhe pronësi të pretenduar nga grupet e kolonëve hebrenj në gjykatat izraelite.

Vendbanimet izraelite në tokën e okupuar kanë nxitur pakënaqësinë palestineze

Kjo ishte më shumë sesa një mosmarrëveshje për një grusht shtëpish. Kjo vjen pas viteve të qeverive të njëpasnjëshme izraelite që ndjekin objektivin strategjik për ta bërë Jeruzalemin më hebre. Vendbanime të mëdha për hebrenjtë u ndërtuan në tokë të okupuar duke shkelur ligjin ndërkombëtar.

Në vitet e fundit qeveria dhe grupet e vendosjes kanë punuar për të vendosur izraelitë hebrenj në zonat palestineze pranë Qytetit të Vjetër të rrethuar me mure shtëpiake.

Në javët e kaluara iu shtua tensionit edhe policia izraelite gjatë Ramazanit, duke kulmuar me përdorimin e gazit CS dhe granatave befasuese brenda xhamisë al-Aqsa, vendi më i shenjtë për myslimanët pas Mekës dhe Medinës.

Hamasi ndërmori hapin e pazakontë për ta, duke i dhënë një ultimatum Izraelit për të larguar forcat e tij nga kompleksi al-Aksa dhe nga Sheik Jarrah, dhe më pas hodhi raketa në Jeruzalem.

Grupi militant i Hamas, i cili kontrollon Gazan, tha se po vepronte për të mbrojtur xhaminë al-Aqsa të Jeruzalemit nga “agresioni dhe terrorizmi” izraelit pasi vendi, i cili është i shenjtë për myslimanët dhe hebrenjtë, pa të hënën përplasje midis policisë izraelite dhe palestinezëve që lanë me qindra të plagosur.

Pas një takimi me shefat ushtarakë të martën pasdite, Netanyahu paralajmëroi se ata kishin rënë dakord të rrisin edhe forcën edhe frekuencën e sulmeve të Gazës, duke shtuar se Hamasi “do të goditet në mënyra që nuk i pret”.

Ditët e kaluara shënuan dhunën më të rëndë në Jeruzalem që nga viti 2017./BBC

M.Hoxha

FOTO GALERI
1/8

Top Channel