Lajmi i fundit
Ministria e Turizmit bën bilanci i sezonit turistik veror: 8.3 milion vizitorë nga janari në shtator, tetori vijon të jetë në 70% i prenotuar

Johnson përshëndet drejtuesen e SNP-së dhe e fton të bashkëpunojnë

09/05/2021 05:05

Kryeministri britanik, Boris Johnson përshëndeti sot shefen e partisë indipendentiste skoceze SNP, Nicola Sturgeon për fitoren në zgjedhjet lokale dhe e ftoi në një takim me qeverinë britanike për të diskutuar për sfidat e përbashkëta si rimëkëmbja ekonomike pas pandemisë.

“Unë besoj fort se interesat e njerëzve në të gjithë Britaninë e Madhe dhe veçanërisht në Skoci,realizohen më mirë kur punojmë së bashku”, i shkruajti kryeministri Britanik drejtueses së qeverisë skoceze, në një letër të publikuar nga shërbimet e saj.

Indipendentistët skocezë kryesuan zgjedhjet për parlamentin lokal duke fituar 64 vende, poshtë maxhorancës absolute prej 65 vendesh, duke iu mundësuar të fitojnë një mandat të katërt në krye të kombit britanik

Top Channel