“Shkarkimi i dytë” i Metës, Bushati në Open: Problemi s’është presidenti por parlamenti

04/05/2021 21:32

Nisma e Partisë Socialiste për të shkarkuar nga posti presidentin Ilir Meta është një ndër temat më të nxehta krahas zgjedhjeve të 25 prillit.

Analisti Andi Bushati i ftuar mbrëmjen e sotme në “Open” në Top Channel tha se problemi nuk qëndron tek Meta, por tek institucioni i parlamentit dhe mënyra se si po e trajton çështjen.

Ai thekson se në parlament janë disa dudumë që më shumë na bëjnë për të qeshur se sa marrin vendime për vendin.

“Patjetër që është në të drejtën  e saj se për sa kohë ne na bën të mos diskutojmë për 40 mln euro që kalojnë në buxhet për të blerë vota, për një SPAK që është kthyer në lustraxhi këpucësh të kryeministrit. Problemi nuk është tek Meta se edhe sikur çudira të bëjë pas një viti është i ikur. Problemi është që parlamenti e trajton si leckë, por a mund të shkojë politika deri këtu, ne e dimë se gjysma e atij parlamenti është nga ca dudumë që më shumë na kanë bërë të qeshur. I teket kryeregjimtarit që do talli t**pin me Ilir Metën e do ngrihet grupi hetimor. Do ngrihet grup hetimor se si kishte shitur Lul Basha kosovarët tek serbët. Bëjnë shumë mirë ata djemtë e Portokallisë që na imitojnë se jemi kthyer si komentatorë të estradës, se ne marrim nga ata e i komentojmë. As diktatura komuniste nuk është tallur deri këtu me institucionin”, tha Bushati.

Top Channel