I shpallur në kërkim ndërkombëtar, arrestohet trafikanti kolumbian, anëtar i kartelit të drogës Medellin (EMRI)

03/05/2021 10:00

Autoritetet braziliane kanë njoftuar ditën e djeshme se është arrestuar trafikanti kolumbian i kërkuar nga Interpoli.

Mediet e huaja shkruajnë se anëtari i kartelit të Medellín u arrestua pranë trafikantëve kolumbianë të drogës në Rio de Janeiro.

“Ai u dënua në 2019 në Kolumbi për trafik droge dhe që atëherë ai ka qenë person i shpallur në kërkim ndërkombëtar”, tha policia federale braziliane përmes Twitter, duke shpjeguar se ata e kishin arrestuar atë në shtëpinë e tij në Duque ji Cassia, një periferi veriore e Rios.

Autoritetet nuk kanë lëshuar detajet e trafikantit të dyshuar të drogës , megjithatë, sipas faqes së lajmeve G1, emri i tij është Efe Sullivan Loisa Durango dhe është 36 vjeç.

“Pas largimit të tij në Brazil, ai koordinoi blerjen, shitjen dhe trafikimin e kokainës, morfinës, heroinës dhe metamfetaminës në emër të një organizate ndërkombëtare të trafikut të drogës dhe mori shuma të mëdha parash për të”, njofton policia federale.

Sipas agjencisë së lajmeve Agência Brasil, dënimi i tij në 2019 kishte të bënte me rolin e tij aktiv në trafikun e drogës nga Kolumbia në Florida, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Ai do të qëndrojë në burg në Rio derisa të ekstradohet në Shtetet e Bashkuara”, tha policia federale.

Ndërsa i dyshuari kërkohej nga Interpol me kërkesë të autoriteteve amerikane, u morën hapat e nevojshëm që Gjykata e Lartë e Brazilit të miratojë një “urdhër arresti për ekstradimin e tij”.

Karteli Medellin u themelua në 1970 nga Pablo Escobar, i cili më vonë u bë tregtari më i njohur në botë i drogës.

Top Channel