Asgjë rastësore! Mesazhi i fshehur i gjerdanit të Kate Middleton, në funeralin e Princ Philipit

18/04/2021 14:07

Bashkëshorti i mbretëreshës së Anglisë, Princi Philip, i cili ndërroi jetë në 9 prill, u përcoll dje në Kështjellën Windsor.

Gjatë shoqërimit mortor, binte në sy pasioni i Princit Philip për muzikën: nga kërkesa e tij për “Jubilate” të Benjamin Britten, në vendosjen e Psalmit 104 nga kompozitori William Lovelady që u kërkua nga Duka lamtumirën e tij të fundit .

Megjithatë, nuk ishin vetëm leximet e zgjedhura me kujdes ose himnet shpirtërore që përcaktonin dërgimin e Princit, por edhe zgjedhjet e mirëmenduara, nga familja e Dukës për të nderuar jetën dhe trashëgiminë e tij.
Kate Middleton, Dukesha e Kembrixhit, kishte veshur një pallto të zezë me vathët dhe gjerdanin që binte në sy, si dhe kapelen me detaje rrjete, duke ekuilibruar në mënyrë të përsosur stilin e Dukeshës dhe duke iu përshtatur rastit.

Megjthatë, gjerdani ishte aksesori që shkëlqeu më shumë, jo vetëm një detaj i stilit, pjesa një homazh i menduar mirë, në nder të vjehrrës së saj të ndjerë, Princeshë Dianës, e cila e vendosi varësen në një banket në Hampton Court Palace në vitin 1982.
Dhuruar Mbretëreshës nga kombi i Japonisë në vitet 1970 , dhe pjesë e koleksionit të bizhuterive mbretërore që nga ajo kohë, varësja me shtresa të perlave shërbyen si nderim për paraardhësit e Middleton brenda familjes.

Por më e rëndësishmja, ndoshta, në një ditë zie të thellë, zgjedhja e saj e bizhuterive ofroi një moment shumë të nevojshëm të ngritjes emocionale dhe gëzimit. Këtë veprim, Princi Philip me siguri do ta miratonte.

FOTO GALERI
2/4

Top Channel