Anëtarët e Familjes Mbretërore treguan disa fotografi të papublikuara më parë të Dukës së Edinburgut, pas vdekjes së tij në moshën 99-vjeçare.

Princi i Uellsit dhe Dukesha e Cornwall, Duka dhe Dukesha e Kembrixhit dhe Pallati Buckingham ndanë imazhet e reja në mediat sociale, raporton BBC.

Ceremonitë e varrimit të Princit Philip, bashkëshortit të Mbretëreshës Elizabeth të Britanisë, do të mbahen më 17 prill. Për nder të tij do të organizohet një funeral mbretëror, jo shtetëror, pa procesione publike, që do të zhvillohet tërësisht brenda mjediseve të Kështjellës Ëindsor. Numri i të pranishmëve do të jetë jo më shumë se 30. Varrimi do të zhvillohet në Kishën e Shën Gjergjit brenda kështjellës dhe do të paraprihet nga një minutë heshtje në të gjithë vendin.

 

FOTO GALERI
2/5
Mbretëresha dhe Duka i Edinburgut parë me Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit, Princin George dhe Princeshën Charlotte në Balmoral në 2015

Top Channel