Fabrika historike në Rusi përfshihet nga flakët (Fotot)

12/04/2021 17:42
Pamje nga zjarri

Një zjarr i madh ka përfshirë këtë të hënë një fabrikë historike në qytetin e Shën Petersburgut në Rusi duke mbuluar me tym gjithë qytetin.

Ministria e emergjencave tha se zjarri kishte shpërthyer në disa kate të ndërtesës me tulla të kuqe të quajtur “Nevskaya Manufaktura”.

40 persona ishin evakuuar, ndërsa 2 zjarrfikës ishin shtruar në spital dhe kontaktet kishin humbur me një tjetër.

Sipas France24, fabrika e madhe, e themeluar si një prodhues rrobash që në vitin 1841, u përfshi në flakë.

Fabrika u drejtua si një entitet shtetëror gjatë periudhës sovjetike, më pas u privatizua në vitin 1992.

 

FOTO GALERI
1/3

Top Channel