E konsideronin Princ Philipin perëndi: Fiset Vanuatu mbajnë zi për “Zotin” e tyre, nëpërmjet ritualeve të veçanta (Foto)

12/04/2021 14:07

Ndërsa Britania vajton për vdekjen e Princ Philipit, atyre u bashkohet një komunitet fisnor në një ishull të Paqësorit.

Për dekada të tëra, dy fshatra në ishullin Tanuat të Vanuatuan kanë respektuar Dukën e Edinburgut si një figurë shpirtërore, si një perëndi. Një periudhë zyrtare zije po zhvillohet tani dhe shumë njerëz të fiseve janë mbledhur të hënën në një ceremoni për të kujtuar Princin Philip.
Lidhja midis njerëzve në ishullin Tanna dhe njerëzve anglezë është shumë e fortë … Ne po dërgojmë mesazhe ngushëllimi për Familjen Mbretërore dhe popullin e Anglisë“, tha udhëheqësi i fisit Shefi Yapa, sipas agjencisë së lajmeve Reuters.

Në javët e ardhshme, fshatarët do të takohen periodikisht për të kryer rite për dukën, i cili shihet si një “pasardhës i ricikluar i një shpirti ose Zoti shumë të fuqishëm që jeton në një nga malet e tyre“, thotë antropologu Kirk Huffman, i cili ka studiuar fiset që nga vitet 1970.
Ata me gjasë do të zhvillojnë kërcim ritualistik, do të mbajnë një procesion dhe do të shfaqin kujtime të Princit Philip, ndërsa burrat do të pinë kava, një pije ceremoniale e bërë nga rrënjët e bimës kava.

Do të ketë dhe derra, sepse ato janë një burim kryesor i proteinave, thotë gazetari McGarry.
Për gjysmë shekulli, “Lëvizja Princ Filip” lulëzoi në fshatrat Yakel dhe Yaohnanen, në kulmin e saj, ajo kishte disa mijëra ndjekës, megjithëse numrat mendohet të jenë zvogëluar në disa qindra, shkruan BBC.

Fshatarët bëjnë një jetë të thjeshtë në xhunglat e Tanës, ashtu si bënin paraardhësit e tyre. Veshja tradicionale është akoma e zakonshme, ndërsa paratë dhe teknologjia moderne siç janë celularët përdoren rrallë brenda komunitetit të tyre.

Megjithëse ata jetojnë vetëm disa kilometra nga aeroporti më i afërt, “thjesht bënë një zgjedhje aktive për të përçarë botën moderne. Nuk është një distancë fizike, është një distancë metafizike. Ata janë vetëm 3,000 vjet larg“, thotë McGarry, i cili ka takohej shpesh me fshatarët.

FOTO GALERI
1/10
Gjatë fundjavës, fshatarët në Yaohnanen përgatitën rrënjët kava, për ceremoninë e zisë

Top Channel