Oficeri i marinës së Italisë ndalohet për shitje dokumentesh sekrete te agjentët rusë

31/03/2021 19:36
Ambasadori rus Sergey Razov u thirr ne ministrine e jashtme italiane

Italia ka dëbuar sot dy zyrtarë rusë pas arrestimit të një oficeri të marinës italiane që po i shiste një prej tyre dokumente konfidenciale ushtarake.

Policia tha se kishte ndërhyrë në një “takim klandestin” mes zyrtarëve ushtarakë, njëri italian e tjetri rus, sipas tyre “menjëherë pas transferimit të një dokumenti nga zyrtari italian, në këmbim të një shume parash”.

Të dy të përfshirët u akuzuan për shkelje të lidhura me spiunazh dhe sigurinë kombëtare, tha policia. “Zyrtari italian është dërguar në paraburgim, ndërsa për shtetasin e huaj po merret në konsideratë statusi i tij diplomatik”, tha në autoritetet.

Ndërkohë ministria e jashtme italiane thirri ambasadorin rus Sergey Razov, për të diskutuar çështjen. Minsitri i jashtëm Luigi Di Maio, njoftoi më vonë se dy zyrtarë rusë “të përfshirë në këtë cështje serioze” ishin dëbuar. Këta të fundit raportohet se ishin zyrtari i takimit dhe eprori i tij.

Ambasada ruse pranoi ndalimin e një anëtari të stafit të atasheut ushtarak, por nuk komentoi më gjatë. “Rrethanat e incidentit janë ende objekt i hetimit. Për momentin ne nuk e mendojmë të arsyeshme të komentojmë atë që ndodhi por shpresojmë që kjo të mos ndikojë në marrëdhëniet bilaterale mes Rusisë e Italisë”.

Takimi misterioz kishte ndodhur në parkingun e një qendre tregtare në Romë, në të cilin oficeri italian kishte marrë €5,000 para të thata, në këmbim të dokumenteve që raportohet se vinin nga një njësi e ministrisë italiane të mbrojtjes.

‘Corriere della Sera’ shkonte edhe më tej duke thënë se oficeri i kishte shitur agjentëve ruse dosje “top secret” të NATO-s, me informacione të komunikimeve ushtarake.

‘La Repubblica’ shkruante se ky ishte incidenti më serioz me Rusinë që prej fundit të Luftës së Ftohtë, kur në 1989 u zbuluan spiunë rusë e bullgarë.

Top Channel