Interneti armik i mafias/ Trafikanti i arratisur kapet pas videos së gatimit në YouTube (fotot)

29/03/2021 19:56

Marc Feren Claude Biart u zbulua pasi nuk kishte fshehur tatuazhet e tij të veçanta në pamje.

Një mafioz në arrati është kapur së fundmi në ishujt e Karaibeve pasi shfaqej në disa video gatimi të publikuara në YouTube ku fshihte fytyrën por jo tatuazhet e tij personale.

53 vjeçari Marc Feren Claude Biart, kishte nisur një jetë të re të qetë në Boca Chica, në republikën Domenikane, me një komunitet italianësh që e konsideronin atë “të huaj”, tha sot policia vendase në deklaratën e saj.

Në pamjet e YouTube ai shpaloste aftësitë e gatimit sipas kuzhinës italiane. Videot nuk e tregonin kurrë fytyrën e tij por tatuazhet në trup e tradhtuan, thanë autoritetet.

Biart ishte në arrati prej vitit 2014, kur prokuroria italiane dha urdhrin për arrestimin e tij për trafik kokaine në Holandë për llogari të klanit mafioz Cacciola, pjesë e organizatës kriminale Ndrangheta.

Ndërkohë një tjetër gangster i ‘Ndrangheta’ u arrestua sot në Portugali. Francesco Pelle, në arrati prej 14 vitesh, konsiderohej si një mafiozët italianë më të rrezikshëm, por u zbulua në të dhënat e një klinike në Lisbonë, ku po merrte trajtim për Covid-19.

Pelle ishte pjesë e grupit “Pelle’ndrina” në Kalabri dhe ishte hallkë kyçe e konfliktit mes familjeve mafioze Pelle-Romeo dhe Nirta-Strangio, që kishte nisur në qytezën e San Luca dhe shkaktoi vrasjen famëkeqe të gjashtë italianëve në qytetin gjerman të Duisburg në 2007.

Pelle akuzohet për vrasjen e Giovanni Nirta, kreu i klanit rival i mbijetoi sulmit, në të cilin u vra bashkëshortja e tij Maria Strangio. Katër njerëz të tjerë u plagosën në atentat.

Në 2019, policia arrestoi një mafioz të organziatës Camorra, Marco Di Lauro, në apartamentin e tij në periferi të Napolit. Di Lauro, në arrati prej 14, ishte përfshirë në një konflikt vrasës me klanin rival Camorra në mesin e viteve 2000.

Ndrangheta me bazë në Kalabri, ‘në majën e çizmes’ së hartës së Italisë,  konsiderohet si një nga sindikatat më të rrezikshme të krimit dhe kontrollon shumicën e kokainës që hyn në Evropë.

Ajo ka zgjeruar kontrollin e saj dekadat e fundit duke tejkaluar edhe mafian siçiliane Cosa Nostra.

FOTO GALERI
1/5
Një mafioz në arrati është kapur së fundmi në ishujt e Karaibeve pasi shfaqej në disa video gatimi të publikuara në YouTube

Top Channel