Ironia e Vuçiç-it: Vaksina dërguam jo tanke e artileri!

29/12/2020 21:07

Serbia dërgoi 55 doza të vaksinës COVID-19 në komunat me shumicë serbe në veri të Kosovës në 24 dhjetor pa i informuar autoritetet në Prishtinë, sipas BIRN, duke ngjallur zemërimin, ka mësuar BIRN – një ndërhyrje që ndezi zemërim në Prishtinë.

Vaksinat fillimisht ishin të destinuara për punëtorët shëndetësorë serbë të Kosovës, por ata refuzuan injeksionet dhe ua dhanë atyre njerëzve të moshuar me sëmundje kronike, i tha BIRN një burim i informuar.Doza të mëtejshme të vaksinës u dërguan në Kosovë nga Serbia me tre kamionë të Dielën në mbrëmje. Por pasi u njoftua se autoritetet e Kosovës po hetojnë rastin, kamionët u kthyen në Serbi me vaksinat, sipas burimit të BIRN.

Presidentja e Përkohshme e Kosovës Vjosa Osmani tha të martën se veprimet e Beogradit ishin “një shkelje flagrante e marrëveshjeve që u nënshkruan në Bruksel midis Kosovës dhe Serbisë” gjatë bisedimeve të ndërmjetësuara nga BE që kishin për qëllim normalizimin e marrëdhënieve.Por Presidenti serb Alexandar Vuçiç këmbënguli të hënën se Serbia thjesht po përpiqej të shpëtonte jetë dhe është gjithashtu e gatshme të ndihmojë shqiptarët etnikë në Kosovë.

“Ne nuk kemi dërguar artileri dhe tanke, por ilaçe dhe vaksina. Ne jemi të gatshëm t’i dërgojmë edhe te shqiptarët, “tha Vuçiç. Media në Kosovë ka raportuar se qeveria në Prishtinë nuk është e gatshme të pranojë ndihmën e Beogradit për vaksinimet. Serbia është akuzuar për organizimin e incidentit për qëllime politike.

Top Channel