Misioni paqeruajtës në Nagorno Karabak siguron ndikimin rus në Kaukazin e Jugut

27/12/2020 21:43

Ndërsa afron fundi i vitit, Rusia po merr një rol të ri, atë të paqeruajtësit në konfliktin 10 vjeçar mes ish republikave sovjetike, Armenisë dhe Azerbajxhanit, lidhur me enklavën e diskutueshme të Nagorno Karabakut. Siç njofton nga Moska korrespondenti i Zërit të Amerikës, Charles Maynes, ka të ngjarë që Rusia të mbetet për momentin fuqia kryesore e ndikimit në rajonin e Kaukazit të Jugut.

 vetëm gjashtë javë luftimeAzerbajxhani vendosi  pozitë të vështirë forcat etnike  Armenisë  Nagorno Karabak,  mbështetura nga një arsenal dronësh i teknologjisë  lartë dhe pajisje ushtarake  ndryshuan mënyrën e luftimit  Kaukazin e Jugut.

Gjatë 20 viteve  fundit buxheti ushtarak i Azerbajxhanit është trefishuar  krahasim me atë  ArmenisëNjë pjesë e madhe e armëve janë blerë me këto para. Armë  blera jo vetëm nga Rusia, por edhe Izraeli dhe Turqia”, thotë Alexander Goltsanalist.

Një marrëveshje e paqes e ndërmjetësuar nga Presidenti rus Vladimis Putin pasqyroi ndryshimet në dinamikën e forcave dhe rolin e Turqisë  veçanti për palën e Azerbajxhanit.

Marrëveshja e mbështetur nga Rusiapër aleatin e vogël  MoskësArmeninënënkupton humbje  territoreve në Nagorno Karabak.

Ky rezultat nxiti festimet për fitore  Azerbajxhan dhe një krizë qeveritare  kryeqytetin e Armenisë.

Është e qartë se ky ekip ka diskredituar vetenUnë mendoj se kjo qeveri ëndërron  japë dorëheqjesepse këta njerëz e kanë kuptuar se nuk mund  ecin lirshëm rrugëve  Jerevanit”, thotë Karine Gevorgyananaliste.

Sipas kushteve  armëpushimitdy mijë paqeruajtës rusë do  vendosen  Nagorno-Karabak për 5 vitet e ardhshme, me qëllim  pengimit  përparimeve  mëtejshme  Azerbajxhanit dhe mbrojtjen e armenëve që zgjedhin  qëndrojnë.

Sipas marrëveshjesmisioni mund  zgjatet. Unë mendoj se opsioni  i mirë është ngrirja afatgjate e konfliktit ashtu siç ndodhi  luftimet mbi Qipron”, thotë Alexander Goltsanalist.

Me fjalë  tjeranjë konflikt i ngrirë  ripërcakton kufijtë.

Është një situatë  siguron ndikimin rus mbi Kaukazin e Jugut ndërsa e ardhmja e Nagorno Karabakut është vështirë  parashikohet./VOA/

Top Channel