Meksikë/ 4 të arrestuar për rrëzimin e helikopterit të guvernatorit

26/12/2020 09:40

Katër persona janë arrestuar në lidhje me rrëzimin e helikopterit në vitin 2018 në të cilën humbën jetën guvernatorja meksikane dhe burri i saj, i cili i kishte paraprirë asaj si guvernator, njoftuan autoritetet të premten.

Helikopteri Agusta 109 u rrëzua dhe mori flakë 10 minuta pas ngritjes më 24 dhjetor të atij viti ndërsa brenda saj ishin guvernatorja e sapozgjedhur e Puebla Martha-s, Erika Alonso, dhe burri i saj, ish-guvernatori Rafael Moreno Valle, si dhe tre persona të tjerë.

Zyra e prokurorit të shtetit Puebla tha se katër të dyshuarit kanë punuar për Shërbimet e Fluturimit Rotor, një kompani “e lidhur me funksionimin e aviacionit”, ndërsa thuhet se të dyshuarit akuzohen për vrasje, dëmtim të pronës së tjetrit dhe dëshmi të rreme.

Prokuroria e Meksiko City-t të premten deklaroi se gruaja e ndaluar në kryeqytet kishte qenë në krye të dyqanit ku helikopteri ishte mirëmbajtur.

Sekretari i atëhershëm i Meksikës për komunikacion dhe transport, Javier Jiménez Espriú, në mars të vitit 2019 kishte deklaruar se hetuesit kishin arritur në përfundimin se rrëzimi ka të ngjarë të ishte shkaktuar nga një problem teknik i njohur për kompaninë që operonte helikopterin dukë thanë se “nuk duhej të fluturonte”.

Ai tha që regjistrat e mirëmbajtjes treguan një problem ekzistues që përfshinte sistemet e stabilitetit dhe një pjesë brenda me dy vida të lira.

Përplasja shkaktoi dyshime politike sepse Moreno Valle ishte një figurë në rritje në Partinë e Veprimit Kombëtar të opozitës, e cila kishte qeverisur Meksikën nga viti 2000 deri në vitin 2012. Kjo parti vazhdoi të humbasë zgjedhjet shtetërore të mbajtura për të zëvendësuar Alonson.

Fitorja e saj në vitin 2018 ishte sfiduar nga partia e presidentit aktual Andrés Manuel López Obrador.

Top Channel