Kina detyron qindra mijëra njerëz të punojnë në fushat e pambukut

16/12/2020 09:48

Një Institut amerikan i ka akuzuar autoritetet kineze se kanë detyruar qindra mijëra ujgurë etnikë dhe njerëz të tjerë, kryesisht myslimanë autoktonë, të bëjnë punë të rënda fizike në fushat e pambukut në provincën perëndimore të Ksinjiang.

Dokumentet e qeverisë kineze dhe raportet e mediave treguan se të paktën 570.000 njerëz, në tre rajone me shumicë ujgure, u dërguan të punojnë në fusha të pambukut, përmes një skeme shtetërore të “zbutjes së varfërisë”, thuhet në raportin e botuar më 15 dhjetor nga Qendra për Politika Globale.

Raporti tha se numri i përgjithshëm ka të ngjarë të jetë “disa qindra mijëra” më i lartë.

Këtë vit, Shtetet e Bashkuara sanksionuan Korpusin e Prodhimit dhe Ndërtimit Xinjiang (XPCC), duke thënë se ishte përfshirë në “shkelje serioze të të drejtave” të ujgurëve dhe grupeve të tjera të pakicave në rajon.

Por, kjo njësi prodhon vetëm një të tretën e pambukut të Ksinjiangut, tha Qendra për Politikën Globale, duke shtuar se “puna e detyruar lidhej me të gjithë pambukun e prodhuar në Ksinjiang”.

Rajoni prodhon 85 për qind të pambukut të Kinës dhe 20 për qind të furnizimit global.

Ministria e Jashtme e Kinës e hodhi poshtë raportin, duke thënë se të gjitha grupet etnike në Ksinjiang ishin të lira të zgjedhin profesionin e tyre.

“Ndihma për njerëzit e të gjitha grupeve etnike për të siguruar punësim të qëndrueshëm është krejtësisht e ndryshme nga puna e detyruar”, tha zëdhënësi i ministrisë, Wang Wenbin.

Pekini është përballur me kritika të fuqishme ndërkombëtare për politikat e tij në Ksinjiang, ku Kombet e Bashkuara kanë vlerësuar se të paktën 1 milion ujgurë etnikë dhe pakica të tjera janë arrestuar dhe mbahen në ato që përshkruhen si “qendra kundër-ekstremizmit” në rajon.

Kombet e Bashkuara kanë thënë gjithashtu se miliona të tjerë janë dërguar në kampe internimi, megjithëse Pekini këmbëngul se objektet janë “qendra të arsimit profesional” që synojnë të ndihmojnë njerëzit të largohen nga terrorizmi dhe t’i lejojnë ata të riintegrohen në shoqëri. /REL.

Top Channel