Rritja e të infektuarve me COVID-19, Holanda futet në izolim total për 5 javë

15/12/2020 09:18

AMSTERDAM – “Holanda do të shkojë në një bllokim të dytë, ku përfshin mbylljen e të gjitha shkollave dhe dyqaneve për të paktën pesë javë, në një nxitje të udhëhequr nga qeveria për të luftuar koronavirusin”, tha të hënën Kryeministri Mark Rutte.

“Holanda po mbyllet,” tha ai nën tingujt e protestuesve që godisnin tenxhere dhe tigan përpara zyrës së tij në Hagë.

“Ne e kuptojmë peshën e vendimeve tona, para Krishtlindjeve.”

Masat, të detajuara përfshijnë kufizimin e mbledhjeve jo më shumë se dy persona, gjithashtu edhe në shtëpi. Një përjashtim do të bëhet për tre ditë për Krishtlindje, kur tre vizitorë të rritur do të lejohen, tha ai.

Më tej njerëzit u këshilluan të qëndrojnë në shtëpi, të mos udhëtojnë në punë dhe të shmangin kontaktet me njerëzit e tjerë sa më shumë që të jetë e mundur.

“Sa më pak kontakte të kemi, aq më mirë. Ne duhet të bëjmë gjithçka për të arritur në një vend më të mirë. Dhe po, do të bëhet më mirë ”.

Rutte u bëri thirrje njerëzve që të shtyjnë udhëtimet jo-thelbësore ndërkombëtare deri në 15 Mars, dy muaj më vonë se një rekomandim i mëparshëm.

“Realiteti është se nuk kemi të bëjmë me një grip të pafajshëm, siç besojnë disa nga ata që protestojnë jashtë, por një virus që mund të arrijë këdo”, tha ai.

Nga e marta, të gjitha vendet publike – përfshirë qendrat e kujdesit ditor, palestrat, muzetë, kopshtet zoologjike, kinematë, parukierët dhe sallonet e bukurisë – do të mbyllen deri më 19 janar. Shkollat ​​do të mbyllen deri më 18 janar.

Supermarketet, bankat dhe farmacitë do të lejohen të qëndrojnë të hapura.
Infeksionet e reja të koronavirusit në vendin prej 17 milionë banorë u rritën me rreth 8,500 në 24 orë deri në mëngjesin e së hënës, treguan të dhënat e lëshuara nga autoritetet shëndetësore kombëtare.

Hollanda ka regjistruar më shumë se 600,000 raste dhe 10,000 vdekje gjatë pandemisë së koronavirusit.

Top Channel