“Parada e Elefantit”/ Katari shfaq forcën ajrore në rritje ndaj rivalëve rajonalë (foto+video)

15/12/2020 15:45

Forcat Ajrore të Emirit të Katarit kanë realizuar sot atë që njihet tashmë si “parada e elefantit” në një shfaqje të rrallë force me avionë gjuajtës të disa tipeve, avionë transportues dhe helikopterë sulmi.

Video e publikuar së fundmi besohet se është realizuar në bazën gjigande ajrore Al Udeid të Katarit, ku ka gjithashtu një prezencë të gjerë të trupave amerikane.

“Parada e Elefantit” njihet tashmë si koncept pasi është përdorur më parë nga degë të ndryshme të forcave ajrore amerikane për të shfaqur gatishmërinë e tyre, duke lëshuar në një pistë gati për ngritje avionë të tipeveve më të rënda si F-15C/D Eagle, F-22A Raptor, apo F-35A Lightning II.

Shfaqje të tilla janë kryer dhe nga aleatë të jerë të SHBA si Korea e Jugut e cila përdorte në “paradën e elefantit” gjuajtësit F-16 e A-10, të cilët ngriheshin njëkohësish për të treguar nivelin e gatishmërisë në kohë krize të mundshme.

Ajo çka ishte impresionuese në paradën e Katarit ishte jo vetëm numri i avionëve të përfshirë por dhe numri i modeleve të ndryshem të përdorura.

Shumica e gjuajtve të Katarit ishin francezët Dassault Rafale, transportuesit amerikanë C-17 e C-130J, plus helikopterët AH-64E e AW139.

FOTO GALERI
1/7
Transportuesit C-17A

Top Channel