Pandemia në Afrikë/ Mbi 2 milionë e 390 mijë të infektuar me COVID

14/12/2020 09:56

Numri i të infektuarve me COVID-19 në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 390 mijë.

Gjithsej 2.393.061 persona deri më tani kanë rezultuar pozitiv me virusin në mbarë kontinentin, pasi në 24 orët e fundit janë infektuar edhe 16.320 persona, sipas faqes së internetit “Worldometer”.

Ndërsa numri i të vdekurve si pasojë e pandemisë ka arritur në 55.346, me një rritje prej 428 viktimash në 24 orët e fundit.

Shifra më e lartë e viktimave është regjistruar në Afrikën e Jugut me 23.106 të vdekur, pasuar nga Egjipti me 6.920 dhe Maroku me 6.624.

Në Sejshelle dhe Eritre nuk është raportuar asnjë vdekje Për sa i përket numrit të të infektuarve, ai ka arritur në 860.964 në Afrikën e Jugut, ndërsa pas saj radhiten Maroku me 399.609 raste dhe Egjipti me 121.575.

Deri më tani, 2.023.832 persona të infektuar janë shëruar.

Top Channel