Filmonte lëvizjet e ushtrisë greke në Egje/ Spiuni rrëfen detaje

14/12/2020 11:19

Janë zbuluar detaje të reja në lidhje me spiunazhin e dy myslimanëve grekë në Rodod, pas dëshmisë marinarit 55-vjeçar dhe buletineve të sigurimit.

Sekretari 35-vjeçar i konsullatës turke në Rodos, në rolin e shefit ët agjentit, rekrutoi dhe i dha misione kuzhinierit në anije, 55-vjeç, i cili kryente në fshehtësi të plotë misionin e tij “patriotik”, siç e quan. Fotografitë, shënimet, mbikëqyrja e bisedimeve ushtarake në anije, lëvizjet e helikopterëve, ishin fusha e veprimit të Mehmetit gjatë katër muajve që ai ishte “spiuni i Kastelorizos”. “Unë nuk kam marrë para. Unë e bëra atë për mëmëdheun tim “, i tha ai policisë së Sigurimit të Shtetit dhe shpalosi të gjitha detajet e veprimtarisë së tij të spiunazhit. “Unë dhe Shebachatin Beiram u takuam gushtin e kaluar. Familjarët e mi kishin ardhur për një pushim në Rodos dhe më thanë se një patriot nga fshati fqinj punon në konsullatë. Ne u takuam dhe ai më tha se njeh njerëz dhe mund të më ndihmonte. Ishte hera ime e parë që punoja si kuzhinier në një anije dhe unë doja ndihmë. Ne u takuam katër herë pas këtij takimi dhe ai arriti të fitonte besimin tim. Jam i tronditur. Jam joshur, nuk e bëra për para . Ai më joshi ta bëj për të mirën e atdheut “, ka shtuar ai. Pas katër takimeve dhe pasi fitoi besimin dhe kontrollin e tij absolut, sekretari 35-vjeçar i konsullatës i caktoi kuzhinierit detyrën e parë. “Ai më tha të regjistroja lëvizjet e ushtrisë, numrin e anijeve që janë në port dhe nëse ka helikopterë në to. Ne nuk folëm në telefon, takoheshim sa herë që kisha një pushim në kafene të ndryshme. Për të caktuar takime, ne bisedonim në aplikacionin Ëhat’s dhe aplikacione të tjera”, i tha Mehmet policisë, duke shtuar: “Meqenëse isha kuzhinier dhe mund të lëvizja lirshëm në anije, misioni im i dytë ishte të afrohesha me ushtarë dhe dëgjoni se çfarë thoshin. Në fakt, unë mund të kapja disa njerëz duke folur dhe, për kuriozitet, të pyesja fakte të ndryshme dhe pastaj t’i regjistroja të gjitha në celularin tim dhe të mbaja shënime”.

Top Channel