Merkel jep lajmin e mirë për festat, por izolimi do të vazhdojë deri në mars

27/11/2020 10:39

“Izolimi i pjesshëm” në Gjermani ka të ngjarë të vazhdojë dhe gjatë vitit të ardhshëm, pasi Angela Merkel, tha se vendi do të duhet të jetojë me kufizime “për një të ardhme të parashikueshme”, dhe shefi i stafit të saj tha se disa kufizime do të qëndronin në fuqi deri në mars.

Kancelarja gjermane dhe krerët e 16 shteteve federale të vendit prishën një marrëveshje të Mërkurën për të zgjatur dhe forcuar masat kundër koronavirusit, me rregullat e lehtësuara gjatë festave të Krishtlindjeve për të lejuar njerëzit të festonin së bashku.

Ndërsa bllokimi zyrtarisht do të përfundojë në 20 Dhjetor, Merkel ka treguar që një zgjatje tjetër ka të ngjarë. “Ne do të duhet të vazhdojmë të jetojmë me kufizime për të ardhmen e parashikueshme”, i tha Merkel shoqatës së punëdhënësve BDA.

Në një intervistë televizive të enjten në mëngjes, shefi i kabinetit të kancelares Helge Braun, tha se jeta nuk do të kthehej menjëherë në normalitet me fillimin e vitit të ri. “Muajt e vështirë të dimrit qëndrojnë përpara nesh,” i tha Braun transmetuesit gjerman RTL. “Kjo do të vazhdojë deri në mars.”

“Këto kufizime që të gjithëve na është dashur të demonstrojmë, do të na shoqërojë gjatë gjithë Janarit, Shkurtit dhe Marsit, duke përfshirë masa kufizuese nëse sjellja jonë individuale nuk mjafton”, shtoi politikani për Bashkimin Demokratik Kristian Demokrat (CDU).

Sipas rregullave të bllokimit të rënë dakord të Mërkurën, baret dhe restorantet do të qëndrojnë të hapura vetëm për shërbim të shpejtë, pa u ulur në tavolinë, ndërsa çerdhet, shkollat dhe dyqanet do të qëndrojnë të hapura.

Nga 1 Dhjetori, grupimet apo mbledhjet private do të kufizohen në pesë të rritur, me një numër që do të rritet deri në 10 gjatë Krishtlindjeve. Njerëzve u kërkohet të shmangin kontaktet shoqërore për një javë para se të vizitojnë familjen gjatë Krishtlindjeve.

Merkel tha se bllokimi i dytë që hyri në fuqi në fillim të muajit kishte një efekt në ngadalësimin e përhapjes së virusit. “Është e paimagjinueshme se ku do të ishim sot nëse nuk do të ishim gati për këtë … katër javë më parë,” tha kancelarja. Duke ulur kontaktin shoqëror me rreth 40%,  Merkel tha, “rritja dramatike e infeksioneve është frenuar”. Por ndërsa përhapja masive është ndalur, numri ditor i infeksioneve mbetet në një nivel të lartë.

Top Channel