Mbi 8 mijë oficerë të policisë në Filipine kanë rezultuar pozitiv ndaj koronavirusit të ri (COVID-19) që nga shpërthimi në muajin janar.

Policia Kombëtare e Filipineve njoftoi se midis radhëve të saj janë raportuar 8.008 raste të koronavirusit, prej të cilëve deri më tani 7.601 janë shëruar dhe 381 kanë vdekur.

Aktualisht rastet numri aktiv me COVID-19 tek anëtarët e policisë është 381.

Muajin e kaluar, policia hapi laboratorin e dytë të testimit për COVID-19 në spitalin e tyre të përgjithshëm, me planet që spitali të jetë në gjendje të testojë 150 oficerë në ditë.

Ndërkohë, vendi deri më tani ka raportuar gjithsej 424.297 raste të koronavirusit, përfshirë 387.266 të shëruar dhe 8.242 të vdekur.

Top Channel