Gjendet në shkretëtirë/ Objekti misterioz monolit i metaltë

26/11/2020 10:24

Një pllakë gjigante, misterioze metalike ka tërhequr vëmendjen e miliona njerëzve, ndërsa njerëzit spekulojnë se si një strukturë e tillë u krijua në një pjesë të largët të jugut të Utah-ut.

Objekti u pikas për herë të parë javën e kaluar nga një pilot helikopteri dhe oficerë të botës së egër që po fluturonin mbi zonën e thyer për të kryer një numërim vjetor të deleve bighorn për shtetin. Ai menjëherë tërhoqi krahasime me monolitin e paraqitur në vitin 2001: Një Odisea Hapësinore, si dhe sugjerime të ftuara që mund të ishte punë e jashtëtokësorëve.

Piloti i helikopterit, Bret Hutchings kishte mundësinë të shihte nga afër pllakën e madhe metalike dhe me mend se ishte ndoshta puna e një artisti dhe e lartë midis 10ft dhe 12ft (rreth 3 metra).”Po supozoj se është ndonjë artist i valës së re ose diçka ose, e dini, dikush që ishte një 2001 i madh: Një tifoz i Odyssey Space”, tha Hutchings për stacionin lokal të lajmeve, KSLTV, i cili raportoi i pari në pllakë. Puna u krahasua me ato të shumë skulptorëve minimalist, duke përfshirë artistin John McCracken, i cili vdiq në vitin 2011.

Një zëdhënës i galeristit të tij, David Zwirner, i tha “The Guardian” se objekti misterioz nuk ishte një nga veprat e tij dhe tha se ata dyshojnë se “është një punë nga një artist tjetër duke i bërë homazhe McCracken ”. Zwirner, megjithatë i tha New York Times në një deklaratë të mëvonshme se në të vërtetë mund të ishte një McCracken.”Galeria është e ndarë për këtë,” tha Zwirner. “Unë besoj se kjo është padyshim nga John”.

“Kush do ta dinte që 2020 kishte edhe një surprizë tjetër për ne? Tamam kur menduam se i kishim parë të gjitha. Le të shkojmë ta shohim. ”

FOTO GALERI
1/2

Top Channel