Izolim nga koronavirusi/ Amazon hap farmacinë online

17/11/2020 18:32

Kolosi në internet hapi një farmaci në internet të Martën që lejon klientët të porosisin ilaçe ose rimbushje me recetë, dhe t’i dorëzojnë ato në derën e tyre të para brenda dy ditësh.

Ndikimi i mundshëm i ardhjes së Amazon në hapësirën farmaceutike u trazua menjëherë në atë sektor. Aksionet e CVS Health Corp., Walgreens dhe Rite Aid ranë të martën.

Zinxhirët e mëdhenj mbështeten në farmacitë e tyre për një qarkullim të qëndrueshëm blerësish të cilët gjithashtu mund të marrin një meze të lehtë ose shampo ose ushqime gjatë daljes. Të gjithë kanë rritur shërbimet në internet dhe kanë promovuar aftësitë e tyre për të dhënë receta dhe mallra të tjerë pasi pandemia e COVID-19 ka shtyrë më shumë konsumatorë të qëndrojnë në shtëpi. Por Amazon.com i ka zotëruar këto gjëra, dhe dyqani i tij në internet është pafundësisht më i madh, me miliona blerës besnikë tashmë duke blerë libra, TV dhe pothuajse gjithçka tjetër.

“Lajmi përfaqëson një përçarje të sistemit dhe kërcënim konkurrues që ka të ngjarë të largojë skriptet nga kanali i shitjes me pakicë”, thanë analistët në Citi Research në një shënim. Amazon ka një histori të përçarjes. Nisur në 1995 si një dyqan librash në internet, ajo shtyu shitësit e librave të tjerë për të shitur në internet. Por ata që nuk mund të vazhdonin të dilnin nga puna, si zinxhiri i librarive Borders, i cili u zhduk në 2011.Blerja e saj e Whole Foods tre vjet më parë dërgoi rezervat e supermarketeve në spirale, por shumë prej tyre kanë qenë në gjendje të mbajnë veten kundër Amazon, duke ofruar shpërndarje në shtëpi dhe marrje ushqimesh buzë detit.

Top Channel