Fitorja e Joe Biden në SHBA mund të rrisë shitjet e armëve

13/11/2020 11:39

“Zgjedhja e një presidenti demokrat i cili ka premtuar të shtrëngojë legjislacionin për kontrollin e armëve mund të rrisë shumë mirë kërkesën për armë zjarri,” tha Rommel Dionisio, drejtori menaxhues i Aegis Capital.

Sipas CNN, Biden ka qenë prej kohësh i zëshëm në çështjen e kontrollit të armëve. Ish-nënkryetari ka thënë që prodhuesit e armëve janë ‘armiku’ i përpjekjeve të partisë Demokratike për kontrollin e armëve.

Uebfaqja e tij e fushatës bën thirrje për një ndalim të prodhimit dhe shitjeve në të ardhmen të armëve sulmuese si AR-15, një pozicion që ai e ka mbajtur që nga një varg vrasjesh masive të profilit të lartë në 2019.

Dionisio thotë se frika e pronarëve të armëve nga demokratët që kalojnë legjislacionin për kontrollin e armëve ushqen një rritje të parashikueshme të shitjeve para dhe pas zgjedhjeve.

Shitja e armëve filloi pas fushatave të suksesshme të Presidentit Barack Obama në vitin 2008 dhe 2012.

Rekordi i mëparshëm i 15.7 milion armëve të shitura në një vit kalendarik ishte vendosur në 2016, kur sondazhet sugjeruan që Hillary Clinton do të fitonte presidencën, duke motivuar shumë njerëz të grumbullojnë armë zjarri.

Clinton bëri masa më të rrepta të kontrollit të armëve një pjesë qendrore e fushatës së saj 2016 në prag të të shtënave masive në kishën 2015 në North Charleston AME.  Obama u përpoq dhe nuk arriti të bindë Kongresin për të kaluar masa më të forta kontrolli të armëve në prag të masakrës së shkollës fillore Sandy Hook në 2012.

Ish Presidenti Demokrat Bill Clinton nënshkroi një ndalim historik të armëve në ligjin e viti 1994, i cili skadoi 10 vite më vonë. Në të kundërt, dita e zgjedhjeve e Presidentit Trump për Clinton u pasua nga një qetësi në blerjet e armëve të quajtur ‘rënia e Trump’. Kontrollet e FBI-së në lidhje me shitjen e armëve ranë një rekord 8% në 2017.

Të ardhurat e raportuara nga Sturm Ruger, Vista, American Outdoor Brand (AOBC) dhe njësia Ëinchester e Olin Corp (OLN). rënë me një total të kombinuar prej 610 milion dollarësh, ose rreth 13%, atë vit. Prodhuesi i armëve Remington Arms kërkoi falimentim në 2018, kur shitjet e industrisë ranë për 6.1% shtesë.

Por industria e armëve u kthye në vitin 2019, kur 13.9 milionë armë zjarri u shitën, sipas “Small Arms Analytics”, një firmë kërkimore në industri. Oliva thotë se beteja e vazhdueshme e republikanëve dhe demokratëve për kontrollin e senatit amerikan ka të ngjarë të luajë një rol kryesor në shitjen e armëve.

Fushata dhe ekipi i tranzicionit i Biden nuk iu përgjigjën menjëherë një kërkese të së mërkurës në mëngjes për komente në lidhje me politikën e tij mbi armët.

Top Channel