Britani, vdes nga koronavirus vrasësi serial Yorkshire Ripper

13/11/2020 11:18

Drejtoria e burgut në Britaninë e Madhe njoftoi se në moshën 75-vjeçare ka vdekur vrasësi serial Peter Sutcliffe, i njohur me nofkën “Yorkshire Ripper”.

Ai ka rezultuar pozitiv me koronavirusin e ri (COVID-19) dhe gjithashtu kishte edhe probleme të tjera shëndetësore. Shkaku i tij i vdekjes do të hetohet nga mjeku ligjor.

Sutcliffe po vuante një dënim të përjetshëm pasi u dënua për vrasjen e 13 grave në Anglinë veriore midis viteve 1975 dhe 1980.

Sutcliffe u dënua në vitin 1981. Ai kaloi disa kohë në spitalin Broadmoor në Berkshire para se të transferohej në burgun Frankland në vitin 2016 pasi u gjykua mjaft i qëndrueshëm për të kryer burgun.

“I burgosuri nga Frankland HMP Peter Coonan (i lindur Sutcliffe) vdiq në spital më 13 nëntor. Ombudsmani i Burgjeve dhe Provës është informuar”, theksoi shërbimi në një deklaratë.

Top Channel