Erdoğan uron presidentin azerbajxhanas për fitoren në Malësinë e Karabakut

10/11/2020 12:28

Baku- Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan uroi presidentin e Azerbajxhanit, İlham Aliyev për fitoren e arritur në Malësinë e Karabakut

Në një deklaratë nga Presidenca e Azerbajxhanit thuhet se Erdoğan dhe Aliyev zhvilluan një bisedë telefonike ku liderët kanë përgëzuar njëri-tjetrin me rastin e fitores së shndritshme të Azerbajxhanit në Karabak, transmeton Anadolu Agency (AA).

Aliyev shprehu edhe një herë falënderimet e tij ndaj Erdoğan-it dhe popullit turk për mbështetjen politike dhe shpirtëtore që kanë i kanë dhënë Azerbajaxhanit në periudhën e luftës.

Poashtu edhe Erdoğan i shprehu falënderime Aliyev-it për mirëpritjen e mbështetjes së vendit të tij me një vlerësim të lartë.

Liderët vunë theksin se Turqia dhe Azerbajxhani miq dhe vëllezër do të vazhdojnë të qëndrojnë pranë njëri-tjetrit.

Më tej theksohet se liderët pasi kanë biseduar edhe për qendrën e forcave të paqes turko-ruse që do të formohet për të kontrolluar armëpushimin në Malësinë e Karabakut, shprehën besimin se kjo qendër do të kontribuojë për sigurimin e paqes së përhershme në rajon.

Top Channel