Fishekzjarre në festën e fitores së Biden.

Në kryeqytetin Uashington, ndërsa përhapej lajmi për fitoren e kandidatit demokrat Joe Biden, kudo filluan të dëgjohen brohoritje dhe duartrokitje. Shumë njerëz u binin borive të makinave në rrugët kryesore, të tjerë kishin dalë në ballkone dhe bënin zhurmë duke u rënë enëve të kuzhinës. Zhurma bëhej gjithnjë e më e fortë sa më shumë njerëz mësonin lajmin. Disa qanin. Të tjerë kishin ngritur muzikën me këngë si “We are the champions” (Ne jemi kampionët).

Mbështetësit e Presidentit Trump reaguan me zhgënjim dhe dyshim, duke theksuar detyrën e vështirë me të cilën përballet Biden për të bërë për vete shumë amerikanë në zonat rurale, të cilët besojnë se zoti Trump ishte presidenti i parë që qeverisi duke patur në zemër interesat e tyre.

Demonstrues të zemëruar pro-Trump, me parrullën “Ndal vjedhjes”, u mblodhën në ndërtesat e kapitolit të shteteve Miçigan, Pensilvani dhe Arizona. Protestuesit në Feniks brohorisnin “Duam auditime!” “Ne do të fitojmë në gjykatë!”

Nuk pati shenja dhune apo trazirash dhe protestat pro-Trump më pas u zbehën. Para ditës së zgjedhjeve, Presidenti Trump refuzoi të angazhohej në një transferim paqësor i pushtetit nëse humbiste dhe deklaroi fitore shumë më përpara se të mbaronte numërimi.

FOTO GALERI
1/8
US President-elect Joe Biden (R) and Vice President-elect Kamala Harris (2nd L) react as confetti falls, with Jill Biden (R) and Douglas Emhoff, after delivering remarks in Wilmington, Delaware, on November 7, 2020, after being declared the winners of the presidential election. (Photo by Jim WATSON / AFP) (Photo by JIM WATSON/AFP via Getty Images)

Top Channel