Biden i propozoi 5 herë për martesë/ Kush është zonja e parë e Shtëpisë së Bardhë që do të zëvendësojë Melania Trump

07/11/2020 19:24

Jill Biden do të jetë zonja e parë e Shtëpisë së Bardhë, duke i zënë vendin kështu Melania Trump.

Sipas mediave të huaja, u deshën pesë propozime për martesë që Jill Biden një ish-mësuese e gjuhës angleze nga Neë Jersey të pranonte kërkesën e Joe.

Jill Biden është gruaja e dytë e presidentit të SHBA, Joe Biden, pasi bashkëshortja e parë e këtij të fundit vdiqën në një aksident tragjik me makinë në 1972.

Jill Biden 69-vjeç ka punuar disa dekada si mësuese, ajo ka dy diploma master dhe një doktoraturë nga Universiteti i Delaëare në 2007.

Por çfarë dimë për gruan që së shpejti do të bashkohet me burrin e saj në Shtëpinë e Bardhë?

Jill Jacobs lindi në qershor 1951 në shtetin amerikan të Neë Jersey. Më e madhja nga pesë motrat, ajo u rrit në periferi të Filadelfias, Ëilloë Grove.

Para se të martohej me Joe, ajo ishte martuar me ish-futbollistin e kolegjit Bill Stevenson.

Joe Biden humbi gruan e tij të parë dhe vajzën e tij një vjeçare në një aksident automobilistik në 1972. (Djemtë e tij Beau dhe Hunter të dy i mbijetuan aksidentit.) Jill thotë se ajo u prezantua me Joe përmes vëllait të tij tre vjet më vonë.

Në atë kohë, ai ishte një senator, ndërsa ajo ishte ende në kolegj.

“Unë kisha dalë me djem me xhinse, blloqe dhe bluza, ai erdhi te dera dhe kishte një pallto sportive dhe loafers, dhe unë mendova:” Zot, kjo nuk do të funksionojë kurrë, as në një milion vjet “.

“Ai ishte nëntë vjet më i madh se unë! Por ne dolëm për të parë një Burrë dhe Një Grua në teatrin e filmit në Filadelfia dhe me të vërtetë e goditëm atë,” tha ajo për Vogue për takimin e tyre të parë.

Ajo tha se Joe e propozoi atë pesë herë para se ajo të pranonte.

“Nuk mund të bëja që ata [fëmijët e Joe] të humbnin një nënë tjetër. Kështu që unë duhej të isha 100% e sigurt,” shpjegoi ajo.

Çifti u martua në New York City në 1977. Vajza e tyre, Ashley, lindi në 1981.

Zonja Biden foli për familjen e saj dhe betejat me të cilat janë përballur kur miratoi burrin e saj për president në kongres.

“Unë e di që nëse ne ia besojmë këtë komb Joes, ai do të bëjë për familjen tuaj atë që bëri për tonën – na bashkoni dhe na bëni të plotë, na çon përpara në kohën tonë të nevojës, mbani premtimin e Amerikës për të gjithë ne ,” ajo tha.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel