Në përfundim të sfidës që Kosova barazoi pa gola ndaj Greqisë në Athinë, trajneri Bernard Challandes e analizoi kështu takimin në mikrofonin e Supersport.

“Kemi pasur disa probleme në pjesën e parë në krahë, sepse kemi të bëjmë me një kundërshtar të fortë nga krahët, por e përmirësuam me dy lojtarët tanë që ishin më pak ofansivë në krahë në pjesën e parë dhe kemi bërë më mirë në pjesën e dytë për ti mbyllur krahët dhe për të rrezikuar me kundërsulme. Problemi nuk është mbështetja apo mos mbështetja”, ka thënë fillimisht Challandes pas ndeshjes.

“Unë jam i kënaqur sepse skuadra nuk u dorëzua asnjëherë. Unë jam një trajner që kam qejf të luajë pasi më pëlqente mbajmë topin, teknika dhe loja sulmuese. Sot ndonjëherë ishte e mundshme ndonjëherë jo dhe ishte me rëndësi të mbroheshim në këtë moment kur nuk kishim besimin në pikën më të lartë. Ishte me rëndësi për ne që të kishim një ekip që mund të luajë bashkë. Ky është komplimenti që mund t’i jap skuadrës”.

“Skema? Ishte taktike në fillim, pasi kemi lojtarë që luajnë në ekipet e tyre me këtë sistem. Nuk jam ithtar i këtij sistemi, por i kam thënë lojtarëve që duhet t’i mbrojmë nga krahët. Në fillim kishim probleme, por u përmirësuam. Për sonte ishte një zgjidhje ky sistem dhe ndonjëherë është mirë të ndryshosh.

“Lirim Kastrati? Unë mendoj që Lirim Kastrati ka luajtur një ndeshje të mirë. Unë mendoj se mund ta shfrytëzojmë Kastratin edhe në të ardhmen, kur duam të luajmë në thellësi. Në përgjithësi ai pati një paraqitje të mirë”, përfundoi zvicerani.

Top Channel