Ylli i Instagram-it “çmendi” ndjekësit me jetën luksoze, FBI e heton për pastrim parash!

12/07/2020 13:11

Ramon Abbas shpaloste në rrjetet sociale një jetë luksoze me avionë privatë, veshje stilistësh të njohur e makina super të shtrenjta.

2.5 milionë ndjekësit e tij në Instagram e njihnin si Ray Hushpuppi ( Rej Hashpapi), një njeri që merrte helikopterët nga apartamenti në Dubai, dhe shihej vetëm me çanta pazari që mbanin mbishkrimin Gucci, Versace e Fendi. Në mediat sociale, postonte video të vetes duke hedhur në ajër para kesh si të ishin confetti, dhe ndjekësve u thoshte se ishte agjent i pasurive të paluajtshme.

Por stili i tij ekstravagant i jetesës tërhoqi vëmendjen e autoriteteve, të cilat zbuluan se ky luks financohej përmes skemave të hakerimit, me të cilat pastroheshin miliona dollarë të vjedhura nga kompani të mëdha në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë. Postimet e tij pompoze lanë gjurmë digjitale të provave të cilat, hetuesit i përdorën më pas për ta lidhur me shkeljet që e çuan në pranga.

Zyrtarë të Emirateve të Bashkuara Arabe bastisën apartamentin e tij në Dubai, e arrestuan dhe ia dorëzuan FBI-së që e çoi në Chicago. Nga aty do të transferohet më tej në Los Angeles për t’u përballur me akuzat e pastrimit të miliona dollarëve përmes skemave të krimit kibernetik.

FOTO GALERI
2/8

Top Channel