Gara e gjahtareve/ Njihuni me vajzat bukuroshe por ‘me rrezikshmëri të lartë’ (FOTO)

20/06/2020 10:20

Një garë mesa ‘gjahtarëve’ u përhap në Instagram, ku u kërkohej të postojnë foto me prenë e tyre. Kjo formë e të pozuarit është kritikuar nga organizatat për mbrojtjet e kafshëve. Një ndër organizatat që ka reaguar është dhe PETA.

Fotografitë janë realizuar në SHBA, Rusi dhe Afrikë. Ndërsa nga kafshët që janë vrarë nga bukuroshet, mund të përmendim drerin, derrin e egër, krokodilin dhe lloje të ndryshme të antilopave afrikane.

Në fotot e mëposhtme, shumica e vajzave shihen me veshje ushtarake, armë në duar dhe pranë vetes kanë prenë e tyre të vrarë.

“Nuk është normale të tërhiqesh nga këto pamje. Nuk mund të vrasësh kafshë të mrekullueshme të botës së egër, ato kanë të drejtën të jetojnë të lirë”, u shpreh Elisa Allen, drejtoresha e PETA.

FOTO GALERI
1/17

Top Channel