Përditësimet e fundit/ 1200 vdekje të tjera në SHBA, Japonia gati të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

06/04/2020 08:40

Mbi 1.200 pacientë të rinj Covid-19 vdiqën në Shtetet e Bashkuara brenda një dite, sipas buletinit të fundit të botuar nga Universiteti Johns Hopkins.

Vendi, një shpërthim i ri i pandemisë Coronavirus, regjistron gjithsej 337.072 raste të infeksionit dhe 9,633 vdekje. Sipas shefit të Shtëpisë së Bardhë Donald Trump, 1.6 milion njerëz janë testuar deri më tani dhe pritet të arrijnë kulmin brenda ditëve në vijim.

Pas rritjes shqetësuese të numrit të infeksioneve pozitive në Japoni – veçanërisht në Tokio – Kryeministri Shinzo Abe është gati të dekretojë gjendjen e jashtëzakonshme në një përpjekje për të përmirësuar virusin.

Kjo u zbulua nga një burim qeveritar për agjencinë Kyodo. Sipas dispozitës që do të hyjë në fuqi, qeveria japoneze do të jetë në gjendje të vendosë kufizime për grumbullimin e njerëzve dhe kryerjen e veprimtarive shoqërore në vendet publike, përfshirë teatrot, aktivitetet sportive dhe shërbimet e komunitetit. Në rast të një paralize të sistemit shëndetësor kombëtar, pronat private dhe ndërtesat e përshtatshme për nevojat për të përballuar urgjencën shëndetësore mund të kërkohen.

Viktimat në botë

Viktimat e koronavirusit rriten në të gjithë botën në 62,376. Kjo është ajo që të dhënat e mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins raportojnë dhe u botuan në hartë. Vendet më të prekura nga numri i vdekjeve janë Italia, Sh.B.A dhe Spanja.

Në Evropë më shumë se 45 mijë të vdekur

Kontinenti Evropian vazhdon të jetë më i prekur nga urgjenca e Coronavirus. Sipas të dhënave më të fundit të siguruara nga AFP, numri i vdekjeve në Evropë ka tejkaluar 45 mijë, ndërsa vdekjet totale në botë janë 62.376. 85% e 46.033 viktimave janë regjistruar në Itali (15,362), Spanjë (11,744), Francë (7,560) dhe Mbretërinë e Bashkuar (4,313). Evropa është kontinenti që paguan çmimin më të lartë për sa i përket vdekjeve.

Spanjë

Situata në Spanjë po bëhet gjithnjë e më kritike pasi vendi ka arritur në total 124,736 raste pozitive të Coronavirus. Ndërkohë, siç raportohet nga El Pais, qeveria ka vendosur të zgjasë masat kufizuese.

Mbretëria e Bashkuar

Rekord i ri i 708 vdekjeve shtesë në 24 orë në spitalet në Mbretërinë e Bashkuar, vdekjet totale të regjistruara u rritën në 4.313, ndërsa numri i infeksioneve shkoi nga 38.168 në 41.903, me një rritje ditore prej pak më shumë se 3.700.

Francë

Numri i të vdekurve në Francë është rritur ndjeshëm. Në vetëm dy ditë, pas përfshirjes së të dhënave nga shtëpitë e pleqve, rastet e konfirmuara u rritën me 44%, duke e çuar numrin e përgjithshëm të personave të infektuar me Coronavirus në Francë në 82.165, duke tejkaluar numrin e rasteve pozitive të SARS. CoV-2 e Kinës.

Covid-19 ka vrarë 7.560 njerëz në Francë, me 441 vdekje të regjistruara në 21 orët e kaluara. Në të njëjtën kohë, numri i rasteve të konfirmuara në spitale u rrit me 5,233 persona, ose 9%, duke çuar në 64.338 pacientë aktualisht pozitivë. Sipas të dhënave të siguruara nga Ministria Franceze e Shëndetësisë, afro 27,432 pacientë aktualisht janë shtruar në spital. Nga këto 6.662 në kujdesin intensiv.

Gjermani

Në Gjermani, bilanci i koronavirusit u rrit me 3.677 raste dhe 92 viktima në 24 orët e kaluara, sipas të dhënave të lëshuara nga Instituti Robert Koch. Numri i përgjithshëm i rasteve të infektimit në Gjermani është rritur në 95,391, ndërsa viktimat janë gjithsej 1.434.

Kinë

Kina aktualisht po përballet me një valë të kthimit të koronavirusit. Qytetarët e Wuhan u ftuan nga autoritetet lokale për të qëndruar në shtëpi. Frika është ajo e një shpërthimi të ri të infeksioneve, veçanërisht pasi janë gjetur raste të reja infeksioni në qendrat përreth metropolit.

Afrika

Në Afrikë ka më shumë se 7 mijë raste të Coronavirus.

Top Channel