Nike do t’i mbyllë përkohësisht qindra dyqane në botë, nisur nga e hëna, në përpjekje për të penguar përhapjen e koronavirusit.

Të gjitha degët e saj në Shtetet e Bashkuara, Kanada, Evropën Perëndimore dhe Zelandë të Re do të jenë të mbyllura deri më 27 mars, tha kompania e veshjeve sportive.

Nike ka gati 400 dyqane vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Kompania u tha mediave amerikane se punonjësit e saj do të paguhen plotësisht gjatë kësaj periudhe.

Ajo tha se dyqanet e saj në Korenë e Jugut, Japoni, pjesën më të madhe të Kinës dhe “shumë vende të tjera” do të mbeten hapur.

Top Channel