Pamje të tmerrshme të stërvitëses së vrarë nga orkat në parkun ujor SeaWorld

24/02/2020 15:59

Dawn Brancheau punonte prej më shumë se 15 vitesh me gjitarët më të egër të oqeaneve, duke i mësuar ato të zbuteshin dhe për performonin për spektatorët e parkut ujor.

Ajo kishte vendosur të bëhej stërvitëse e tyre që kur i kishte parë për herë të parë kur ishte fëmijë në parkun Seaëorld në Orlando.

Disa vjet përpara vdekjes së saj ajo kishte folur për rreziqet e punës me orkat, e njohura ndryshe si ‘balenat vrasëse’. Por të gjithë në park e dinin se ajo kishte një marrdhënie të veçantë me më të madhen nga balenat-delfin Tilikum, në dukje të bazuar te dashuria dhe besimi.

“Nuk do ta kuptojmë kurrë se përse ajo vendosi ta kapte Dawn e ta mbyste në pishinë”, thotë John Hargrove, një tjetër nga stërvitësit në Seaworld në kohën e vdekjes së Dawn para një viti. “Ata kishin një marrëdhënie të tmirë. Dukej që e donin njëri-tjetrin”.

Por pas një prej shfaqjeve Tilikum kreu aktin e tij brutal sapo Dawn kishte dalë nga uji, të cilët spektatorët e panë teksa ishin duke ngrënë.
Ajo i9shte ulur me fytyrën pranë Tilikum, orka me të cilën kishte kaluar orë të tëra dhe që e trajtonte si shok.

Papritur ajo kapi Dawn nag shpatulla e futi në ujë, për të vijuar një sulm vrasës dhe shumë të dhunshëm. Balena kishte vrarë stërvitësen e saj dhe nuk e lëshonte trupin nga uji.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel