Shkencëtarët kanë zbuluar informacione të reja në lidhje me ditët e fundit të një mumie të famshme evropiane të ngrirë, një njeri të quajtur Otzi ose Njeriu i Akullit. Ai vdiq pasi u godit nga shigjetat, dhe më pas pllaka e akullit e ka ruajtur trupin e tij për mijëra vjet.

Studimi i fundit i publikuar në revistën Plos One raporton rezultatet e një analize vegjetariane të mumies. Duke marrë parasysh që shkencëtarët gjetën të paktën 75 lloje myshqesh të ngrira së bashku me Otzi, dhe se vetëm 30% i përkisnin zonës lokale ku u gjet mumia, ata arritën në përfundimin se pjesa tjetër ishte sjellë nga diku tjetër, raporton CNN.

Ekspertët besojnë se myshqet mund të ishin mbajtur me rrobat e Otziut ose të silleshin në këtë vend nga barngrënësit, të tilla si dhia alpine, një lloj dhie e egër.

“Ne analizuam përmbajtjen e mbetjet e imta të akullit rreth tij, veshjeve dhe pajisjeve të tij, madje edhe brenda organeve të tij të ushqimit”, tha ekologu dhe biologu Jim Dickson nga Universiteti i Glasgow në Skoci, transmeton KosovaPress.

Disa nga speciet e gjetura janë identifikuar si myshqe që ekzistojnë edhe sot në luginën Schnalstal, duke sugjeruar se Otzi udhëtoi zonën në ngjitjen e tij drejt akullnajës, e cila përfundimisht u bë vendi i tij i fundit i pushimit.
Shkencëtarët u intriguan veçanërisht nga një specie myshku, complanata, e cila rritet në pyje, e gjetur në rrobat e Otziut, por edhe në barkun e tij. Dickson tha se zbulimi i këtij lloji të myshkut ishte “dëshmia më e mirë e mundshme që Njeriu i Akullit po ngjitej në veri përgjatë Schnalstal dhe nuk po ngjitej në luginat e tjera fqinje”.

Këto gjetje konfirmojnë një studim të vitit 2007 që analizoi polenin e gjetur në zorrën e Otziut për të rindërtuar rrugën e tij. Studimi atëherë arriti në përfundimin se në 33 orët e tij të fundit, Otzi udhëtoi nga niveli i poshtëm i “pemëve që duan ngrohje” në një sipërfaqe prej 3.000 metrash lartësi.

Vitet e fundit, shkencëtarët kanë hipotezuar vdekjen e tij. Sipas skenarit të tyre, Otzi mund të jetë kthyer në fshatin e tij të lindjes në Alpe, ku ishte përfshirë në një lloj konflikti që e bëri atë të shpëtonte në male dhe të vdiste atje.

rupi i Otzi u zbulua nga alpinistët në 1991 ndërsa po shëtiste në Alpet veriore italiane. Për 25 vjetët e fundit, trupi i tij i mumifikuar u ka dhënë shkencëtarëve një pasqyrë të pasur në historinë e hershme njerëzore, përkatësisht për jetën gjatë epokës së bakrit.

Njeriu i Akullit jetonte midis 3100 dhe 3370 para Krishtit. Ishte i lartë 1,55 metra dhe kishte një strukturë pak muskulore. Peshonte 50 kg. Fytyra e tij ishte e ngushtë dhe e theksuar, lëkurë me tatuazhe. Kishte sy ngjyrë kafe, flokë të gjatë të errët dhe mjekër.

Ai vdiq kur ishte 46-vjeç, që në atë kohë konsiderohej i vjetër, pasi u qëllua në shpinë nga një shigjetë.
Kishte një plagë në krahun e djathtë, e cila nuk arriti të shërohet para vdekjes së tij. Kjo do të thotë se ai u përplas para se të goditej nga një shigjetë. Për shkak të një dëmtimi në krah, ishte e vështirë që të përgatiste një armë për rindërtim. Kjo ka shumë të ngjarë pasi harku dhe shigjetat e gjetura pranë tij ishin të papërfunduara.
Pranë tij është gjetur edhe një sëpatë bakri që mund të funksiononte si armë dhe mjet, por edhe si një simbol i statusit. Rrobat e tij ishin prej lëkure dhe barit të thurur.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel