Protesta e opozitës në Rusi, lirohet Alexei Navalny

29/01/2018 09:26

Kreu i opozitës ruse, Alexei Navalny është lënë i lirë pas ndalimit një ditë më parë gjatë tubimit të thirrur prej tij, për të protestuar kundër zgjedhjeve presidenciale të muajit mars.

Avokati i tij i tha shtypit vendas se, Navalny është lënë i lirë pa u ngritur akuza ndaj tij, por i është kërkuar të paraqitet më vonë në sallën e gjyqit, e ndoshta aty mund të përballet me një aktpadi.

Më herët, policia bastisi zyrat e kryeopozitarit në Moskë dhe sekuestroi atje disa pajisje.

Navalnyt, zërit më kritik ndaj Vladimir Putinit, i është ndaluar pjesëmarrja në zgjedhjet e 18 marsit.

Pak pas prangosjes, ai kishte shkruar në Twitter: Arrestimi i një personi nuk ka asnjë kuptim, nëse ne jemi shumë. Dikush të vijë e të zëvendësojë!

Kreu i opozitës thotë se, votimi i marsit duhet bojkotuar, duke i quajtur ato “pseudozgjedhje”. Arsyeja përse atij nuk i lejohet kandidimi është një dënim i pezulluar me burg, për të cilin Navalny këmbëngul se është krejtësisht i fabrikuar.

Top Channel