Afganistan, sulmohet televizioni në Kabul. Viktima nga granatat dhe plumbat në studio

07/11/2017 08:50

Persona të armatosur kanë mësyrë zyrat e një televizioni lokal në Kabul, ku raportohet të kenë mbetur të vrarë disa persona e mjaft të tjerë janë plagosur.

Dëshmitarët okularë thonë se agresorët lëshuan granata e hapën zjarr në kohën që hynë në ambientet e televizionit Shamshad. Një reporter që arriti të largohej nga ndërtesa, i tha BBC-së se sulmuesit vazhdojnë të jenë brenda saj dhe dëgjohen akoma të shtëna.

Besohet që brenda godinës të ketë pasur më shumë se 100 punonjës. Nuk është ende e qartë se cilët janë personat përgjegjës për ngjarjen e rëndë, por këto muajt e fundit kryeqyteti afgan është shënjestruar në mënyrë të përsëritur nga talebanët dhe militantet e Shtetit Islamik.

Top Channel