Vrasja 33-vjeçare që po mundon Francën

17/06/2017 00:00

Thuajse 33 vjet më parë, vrasja e një djali 4-vjeçar tronditi francezët dhe tashmë sërish mbërthen vëmendjen e transalpinëve dhe faqet e para të shtypit.

Gregory Villemin u gjet i mbytur me duar dhe këmbë të lidhura në lumin Volonge në lindje të Francës më 4 tetor 1984 dhe deri më sot, vrasja e tij është ende mister. Por autoritetet franceze duket se janë pranë zgjidhjes së saj pas më shumë se tre dekadash.

Të mërkurën policia arrestoi vëllain e gjyshit të viktimës dhe bashkëshorten e tij, pikërisht Marcel dhe Jacqueline Jacob, të cilët janë akuzuar për rrëmbim dhe e vogëlushit. Megjithëse 70-vjeçarët pretendojnë se janë të pafajshëm, gjykatësi në qytetin Dijon vendosi masën e arrestit me burg ndaj tyre.

Prokurorët francezë thanë se riekzaminimi i letrave kërcënuese që i ishin dërguar familjes së Gregorit në atë kohë nxorri në dritë ngjashmëri me shkrimin e çiftit të të moshuarve dhe kjo solli arrestimin e tyre.

E gjithë Franca pret me kërshëri të rejat që do të sjellë ky zhvillim i ri në cështjen e Gregorit të Vogël, një sagë xhelozish, rivaliteti dhe krimi brenda familjes. Pas vrasjes së 4-vjeçarit Gregori u arrestua dhe u dënua për krimin i afërmi i tij Bernard Laroche, i cili më pas u lirua për gabime procedurale.

Laroche u vra nga babai i Gregorit, Jean Mari Villemin sapo doli nga burgu. Vetë nëna e Gregorit, Christine Villemin u hetua për vrasjen, por çështja u mbyll në vitin 1993 për mungesë provash.

Hetimet u rihapën sërish në vitet 2000 dhe 2008, por sërish pa sukses.

Top Channel