Rusi, 30 ditë burg liderit të opozitës Navalny

13/06/2017 00:00

Lideri i opozitës në Rusi, Alexei Navalny është dënuar me 30 ditë arrest për shkelje të vazhdueshme të ligjit për mbajtjen e mitingjeve.

Navalni u arrestua një ditë më parë në banesën e tij në Moskë, në prag të mbajtjes së një proteste kundër korrupsionit.

Trupi gjykues që mori vendimin e shpalli atë në orët e vona të së hënës, duke hedhur poshtë kërkesën e avokatit mbrojtës për lirimin e tij.

Opozitari 41-vjeçar e konfirmoi më vonë sa ndodhi përmes një postimi në profilin e tij në rrjetin social Twitter.

Navalny, i cili ka ndërmend të garojë për presidencën ruse vitin e ardhshëm, do të mbante një fjalim në mitingun, që sipas autoriteteve, ishte i paautorizuar.

Qindra persona u ndaluan gjithashtu në tubime të organizuara në mbarë vendin. OVD-Info, një OJQ e pavarur, deklaroi se 825 vetë ishin ndaluar nga policia vetëm në Moskë dhe qindra të tjerë në Shën Pietërburg.

Ministria e Brendshme ruse sqaroi se 5 mijë vetë morën pjesë në tubimin në Moskë dhe 3.500 në qytetin në veri-perëndim të Rusisë, ku 500 vetë u ndaluan.

Top Channel