Trump: Clinton mund të fitojë me manipulim të zgjedhjeve

13/08/2016 00:00

“E vetmja mënyrë që Hillary Clinton të fitojë zgjedhjet në Pensilvani, është duke mashtruar. Kjo ishte deklarata e Donald Trump gjatë një mitingu elektoral në Altoona.

Manjati amerikan i pasurive tha se liderët republikanë janë tepër të shqetësuar nga manipulimi i zgjedhjeve nga fushata e Clinton: “Duhet të mobilizojmë të gjitha forcat ligjvënëse, duhet të marrim përforcime vëzhguesish dhe shefa policie me qëllim që të gjithë sytë të jenë nga votimet”.

Nuk dihet nëse është epërsia e qartë në sondazhe e Hillary Clinton ajo që e shtyn Trump për të bërë deklarata të tilla. Një sondazh i fundit i Quinnipiac flet për avantazhin e Clinton me 52%, ndërsa Trump me 42%. Shteti i Pensilvanisë ka një rëndësi të madhe për të dy kandidatët.

Trump, i cili bëri fushatë më herët në Pensilvani, tha se e njeh shtetin shumë mirë dhe Clinton nuk mund të mposhtë çka ndodh atje. Komentet e Trump vijnë pas deklaratës së bujshme të javës së shkuar në Ohajo, ku tha se zgjedhjet do të manipulohen. Fushata e Trump insiston se duhet bërë punë e madhe për të siguruar votuesit se vota do të shkoje aty ku duhet, pasi deri tani ata kanë vënë re parregullsi të mëdha.

Top Channel