Prokuroria kërkon dosjen për Balilin

13/05/2016 00:00

Prokuroria e Krimeve të Rënda i kërkon autoriteteve greke t’i përcjellë materialet hetimore ndaj Klement Balilit, ish-drejtor i Transporteve për Sarandën, pasi nga përgjimet e kryera për llogari të Greqisë nuk del asnjë e dhënë kompromentuese kundër tij që do t’i hapte rrugë arrestimit të tij në Shqipëri.

Ky veprim i Prokurorisë është ndërmarrë pas njoftimeve përmes të cilave thuhet se drejtësia greke kërkon prangosjen  e 44-vjeçarit i kërkuar për trafik ndërkombëtar narkotikësh.

Por akuza shqiptare nuk mund të veprojë pa patur dosjen me të dhënat që shpjegojnë implikimin e Balilit në trafikun e drogës  për shkak se ai nuk mund të arrestohet pa patur prova me të cilat të kërkohej burgimi në gjykatë.

Më herët,  ky veprim procedurial i autoriteteve shqiptare  u konfirmua në emisionin Top Story edhe nga ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani.

Por njëkohësisht edhe drejtësia greke deklaron se po përkthen dosjen për t’ja deleguar Shqipërisë, duke e lënë këtë çështje në pritje të provave, derisa së paku të ketë një vendim gjyqësor për arrestimin e tij, sipas të cilit do të nxirrej edhe një mandat arresti ndërkombëtar.

Balilaj u cilësua nga mediat greke si “baroni i drogës”, ndërkohë që shikohet si kreu i një organizate kriminale, që së bashku me anëtarët kanë trafikuar prej 2014 drejt vendeve të Bashkimit Europian tonelata kilogramë me hashash.

Top Channel

Ironi e fatit, por që epilogun e pati me fund të lumtur. Marianna Scarano, infermiere në repartin e reanimacionit në Poliklinikën e Barit, zbuloi një ditë aty të shtruar bashkëshortin e saj. Marianna është prej nje viti në vijën e parë të frontit kundër sëmundjes me kolegët e saj. Makthi personal sakaq filloi kur i shoqi, Vincenzo u dërgua me urgjencë në spital pasi u ndje papritur keq, ndërsa niveli i oksigjenit në gjak i kishte zbritur në 93. Tamponi i doli pozitiv, dhe e cojne me urgjencë në terapi intensive. E shoqja nuk kishte menduar kurrë se do ta gjente aty. “ Mendova se do ta intubonin, thashë se nuk do t`ia kishte dalë dot. Ishte një tmerr, megjithatë nuk hoqa dorë për asnjë cast. Nuk flija dot natën. Ishte gati e paimagjinueshme, që pas stresit të përjetuar më pacientët në të gjithë këta muaj të kaluar në repartin e terapisë intensive, të përfundoja duke bërë infermieren e një njeriu aq të dashur për mua”, ka rrëfyer ajo. Për fat të mirë, më e keqja kaloi dhe Marianna tani thotë se mund të marrë frymë lirisht, pasi i shoqi ka dalë tashmë nga zona e rrezikut, ndërsa të dy shpresojnë ta hedhin sa më shpejt pas krahëve këtë eksperiencë të frikshme.
Top Channel/ “Pse ke ardhur në shtabin tim, makina është e pastër”/ Bardhi përplaset me policinë
Top Channel/ Lezhë, gati për zgjedhjet/ Dërgohen materiale zgjedhore
Top Channel/ Përgatitjet për zgjedhjet/ Shkodër, mbërrijnë materialet zgjedhore
Top Channel/ Vrasja e Pjerin Xhuvanit. Momenti kur “kërcet” arma
Top News – Deklaratë shokuese në Dibër/ Mziu- do ta pësoni njëlloj si ai i Elbasanit