Vetëvendosje, zyrtarisht me kryetar Visar Ymerin

01/03/2015 00:00

Lëvizja Vetëvendosje, nga kjo e diel udhëhiqet zyrtarisht nga Visar Ymeri, i cili u shpall kryetar nga Këshilli i Përgjithshëm pas përfundimit të procesit zgjedhor brenda Lëvizjes.

Me të marrë detyrën e re, Ymeri u zotua se përgjegjësinë e re do ta shndërrojë në angazhim për një Kosovë që do të vendosë vetë.

“Ky vit do të jetë një vit i zhvillimeve të përgjithshme për Republikën e Kosovës, por edhe për organizatën tonë, sepse edhe Lëvizja Vetëvendosje është në proces ristrukturimi. Bashkë me kryesinë e re do të angazhohemi pa kursim në fuqizimin e aktivizimit të Lëvizjes Vetëvendosje nëpër Kosovë e jashtë saj. Do t’i forcojmë strukturat e kapacitetet tona në të gjitha nivelet e organizatës dhe në tërë hapësirën gjeografike e shoqërore të Kosovës. Kudo ku ka padrejtësi, kudo ku ka cënim të interesit të përgjithshëm, Lëvizja Vetëvendosje do të jetë aty bashkë me qytetarin, kundër padrejtësisë e shkeljes apo cënimit të interesit”, tha Visar Ymeri, kryetar i Vetëvendosjes.

Visar Ymeri vjen në krye të Vetëvendosjes, pasi Albin Kurti vendosi që të qëndrojë vetëm si aktivist i thjeshtë i Lëvizjes.

Lideri i deritashëm i Vetëvendosjes, Kurti, falënderoi aktivistët dhe anëtarët e partisë përpara se të uronte Visar Ymerin dhe kryesinë e re të Lëvizjes Vetëvendosje.

Top Channel

Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
Një minutë heshtje në nder të Maradonës/ Nis ndeshja mes Kombëtares sonë të femrave dhe Qipros
Top News – BE do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja