Kosovë, gati pr/ligji për transformimin e FSK-së

27/02/2015 00:00

Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës ka bërë gati projektligjin për transformimin e FSK-së në Forca të Armatosura të Kosovës.

Ministri i FSK-së, Haki Demolli, gjatë një raportimi që ka bërë të premten para anëtarëve të komisionit parlamentar për punët e brendshme dhe sigurinë, ka deklaruar se javën e ardhshme projektligjin do ta proçedojë për miratim në mbledhjen e qeverisë.

Demolli ka bërë të ditur se projektligji për Forcat e Armatosura do të miratohet në Kuvend pasi deputetët të miratojnë ndryshimet e nevojshme kushtetuese me dy të tretat e votave.

Gjatë raportimit në komisionin parlamentar, ministri Demolli ka folur edhe për integrimin e FSK-së në institucionet ndërkombëtare, duke prezantuar ambicjen për anëtarësimin e plotë të kësaj njësie në NATO.

Për punën e FSK-së gjatë vitit të kaluar, para komsionit kanë raportuar edhe komandanti i Forcës, Kadri Kastrati, si dhe sekretari i Ministrisë së FSK-së, Shkelzen Syla.

Top Channel

Nga 1 dhjetori mësimi do të zhvillohet i alternuar/ Nxënësit: Duam të rrimë në shkollë
Shembet pallati në Durrës/ Ishte dëmtuar shumë rëndë nga tërmeti i një viti më parë
“Pandemia Covid-19 ka frenuar lejet e ndërtimit. Instituti i Statistikave raporton se në total në të gjithë vendin lejet e dhëna nga bashkitë për ndërtime të reja gjatë periudhës Korrik – Shtator arritën në 262, në rënie me 14.9% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.” Por, në raport me tremujorin e kaluar që përkon me periudhën Prill – Qershor, kohë kur vendi ishte në karantinë ka një rritje të ndjeshme me 53 leje më shumë të miratuara. Tirana kryeson listën me numrin më të lartë me 68 leje të dhëna sipas Instat edhe pse në krahasim me të njëjtën periudhë 2019-ës, ka thuajse një përgjysmim të tyre. Qyteti bregdetar i Durrësit nga ana tjetër ka shënuar një rekord në lejet e dhëna nga bashkia me 49 të tilla në total. Kjo rritje e fortë e lejeve të miratuara për ndërtime të reja në Durrës lidhet kryesisht edhe me procesin e rindërtimit, i cili ka nisur tashmë zbatimin në zonat e prekura nga tërmeti. Paralelisht me uljen e numrit të lejeve, rënie ka pësuar edhe sipërfaqja e dhënë për ndërtesa të reja, teksa vlera e përafërt e lejeve të miratuara në tremujorin e tretë arriti vlerën e rreth 19.5 miliardë lekëve apo 157.5 milionë euro. Pjesa më e madhe e lejeve janë dhënë për ndërtesa banimi kryesisht për banesa njëkatëshe dhe dykatëshe, si dhe për ndërtesa të tjera për qëllime tregtare apo objekte të tjera për zyra.
Një minutë heshtje në nder të Maradonës/ Nis ndeshja mes Kombëtares sonë të femrave dhe Qipros
Top News – BE do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin
Rindërtimi në Thumanë/ Ahmetaj: Janë mbi 3 mijë banorë që do të futen në shtëpitë e reja