Dhuna mes adoleshentëve

26/11/2013 00:00

Nxënësit e shkollave 9-vjeçare dhe të mesme janë të ekspozuar ndaj
dhunës verbale dhe asaj fizike. Sipas studimit më të fundit të
UNICEF-it, rezulton se të pakten 62 % e mësuesve në nëntë qytete të
vendit u bërtasin nxënësve.

Por nje pjese tjeter nuk hezitojne t’i ofendojne, te shajne apo edhe t’i shkulin veshin. Kjo sjellje e dhunshme e mesuesve ndaj nxenesve eshte me e dukshme ne Shkoder dhe ne Elbasan. Ministrja e Arsimit Lindita Nikolli, tha se raste te dhunes ekstreme shfaqen me se shumti edhe mes vete te rinjve apo adoleshenteve.

“Flitet për një vajzë që përdhunohej në grup. Pak kohë më parë një rast ndodhi në Lezhë, për fëmijë që keqtrajtohen nga mësuesit, ka plot raste në tilla në shkollat shqiptare. Ka raste për nëna që ushtronin dhunë për gabime të vogla të fëmijëve të tyre, padyshim pjesë e shoqërisë shqiptare dhe për shumë e shumë fenomene të tilla që rëndom ne sot i gjejmë kudo”, u shpreh ministrja Nikolli.

“Kombi duhet të jetë një vend i sigurt, ndonjëherë më i sigurt sesa shtëpitë. Fëmijët janë qenie njerëzore që duhet të respektohen, ne nuk mund të shohim në çdo shtëpi, por të paktën mund të kontrollojmë çdo shkollë”, tha Detelf Palm, përfaqësues i UNICEF në Shqipëri.

Dhuna dhe ofendimet e prinderve, mesuesve ndaj femijeve gjenerojne dhune dhe thyerje te besimin dhe vleresimit te femijes ne veten e tij. Shume mesues kane nisur perdorimin e kartes ‘Peet’ si forme alternative per te shmangur dhunen fizike dhe psikologjike, por edhe per te sjelle zgjidhjen e probleme ne klasa.

Top Channel

Top News – Shpërthimi me eksploziv/ Fushë Krujë, policia shoqërohen disa të dyshuar
Rusia dëboi nga vendi 20 diplomatë cekë të cilët janë urdhëruar të largohen, si masë shpaguese ndaj largimit që republika ceke i bëri të shtunën 18 diplomatëve rusë. Vendimi i Pragës erdhi pas një hetimi që tregoi pas shpërthimit të një depoje municionesh në Ceki, qëndronte Moska. Kjo e fundit i dha diplomatëve çekë një ditë kohë për t’u larguar, ndërsa Praga u dha rusëve 48 orë. Ministria e Jashtme ruse e cilësoi vendimin e çekëve si “të pashembullt” dhe si “akt armiqësor”. “Me dëshirën për të kënaqur Shtetet e Bashkuara, pas sanksioneve të fundit të SHBA-së kundër Rusisë, autoritetet çeke madje i tejkaluan udhëzuesit e tyre”, thuhej në një deklaratë të saj, ku cilësoheshn si të pabaza dhe absurde pretendimet e çekëve se diplomatët rusë janë operativë të inteligjencës. Shtetet e Bashkuara thanë se qëndrojnë krah Republikës Çeke lidhur me vendimin për të dëbuar diplomatët rusë. “SHBA qëndron me Republikën Çeke në përgjigjen e saj të vendosur kundër veprimeve keqdashëse të Rusisë në tokën e çeke”, shkruante zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price në Twitter. “Ne duhet të veprojmë në mënyrë të vendosur në përgjigje të veprimeve ruse që vënë në rrezik integritetin territorial, sigurinë energjitike ose infrastrukturën kritike të aleatëve dhe partnerëve tanë”, shtoi ai. Cekia sqaroi se ka informuar aleatët e NATO-s dhe Bashkimit Evropian në lidhje me përfshirjen e dyshuar ruse në një shpërthim depoje municionesh në vitin 2014 dhe çështja do të trajtohet në një takim të ministrave të jashtëm të BE-së.
Top Channel/ SHBA kërcënon Rusinë, “ Po vdiq Navalny, do të ketë pasoja”
Top News – Rrëfimi i një patronazhisti/ Si mblidhen të dhënat sekrete për PS
Top News – Belinda Balluku në garën e Kombinatit/ Fushata e ministres që kërkon mandatin si deputete
Top News – Kandidati demokrat në Korçë/ Fushata e Salianjit derë më derë te qytetarët