Yjet e televizionit janë mbledhur mbrëmjen e së dielës në Teatrin Nokia
në Los Angeles te Shteteve te Bashkuara te Amerikes, per te marre pjese
ne ceremonine e 64-et te ndarjes se cmimeve prestigjioze ‘Emmy’.

Serialet “Homeland” dhe “Modern Family” kane triumfuar, duke fituar numrin me te madh te statujave te arta.
“Modern Family” ka marre cmimin si seriali me i mire komik per te tretin vit radhazi, si dhe eshte vleresuar gjithashtu me tre cmime te tjera, nder te cilat ate per aktorin dhe aktoren me te mire ne nje rol jo protagonist per Eric Stonestreet dhe Julie Boëen.
 
Ndersa “Homeland” nje triller psikologjik i cili trajton problemet e nje heroi lufte te kthyer nga Iraku,  ka triumfuar si drama me e mire, pas vetem nje sezoni ne televizion.  Pervec cmimeve si aktori dhe aktorja me e mire ne nje drame per Claire Danes dhe Damian Lewis, si dhe cmimit per skenarin me te mire, ka marre ne total 6 trofe duke perfshire edhe ato teknike.  

 “Ne jemi shume te kenaqur dhe pak te befasuar nga e gjithe kjo. Nuk mendoj se ndonjeri prej nesh priste qe te vleresohej ne kete menyre qe ne fillim”, thotë Danes.

Nje tjeter fituese e nates si aktorja me e mire ne nje miniserial, per “Game Change” te transmetuar ne kanalin HBO, ka qene Julianne Moore. Aktorja e njohur ka portretizuar ne rolin e saj Sarah Palin, kandidaten per rolin e zevendes Presidentes per Republikanet ne vitin 2008.

Pervec shperndarjes se trofeve , cmimet ‘Emmy’ si cdo ceremoni tjeter  madheshtore, njihen edhe per sfilaten e veshjeve te ndryshme me te cilat yjet  zbukurojne tapetin e kuq. Kete radhe ngjyrat e preferuara kane qene e verdha,  jeshilja, e zeza dhe bluja. Ndersa persa i perket stilit, kane mbizoteruar prerjet klasike.

 

Top Channel